Zniszczył gniazdo jaskółek na oczach świadków! Skandaliczne zachowanie zakończone tylko pouczeniem!?
W Rzeszowie doszło do skandalicznego incydentu, który wstrząsnął lokalną społecznością. Mieszkaniec jednego z bloków bezmyślnie zniszczył gniazdo jaskółek, wywołując tym oburzenie i zaniepokojenie sąsiadów. Choć sprawa trafiła na policję, reakcja organów ścigania była zaskakująco łagodna.
Świadkowie w szoku
Świadkiem zdarzenia była sąsiadka, która z okna swojego mieszkania zauważyła, jak mężczyzna otwiera okno i za pomocą miotły na długim drążku niszczy gniazdo jaskółek. W rozmowie z Interią Biznes relacjonowała:
„Czytałam książkę z synem i akurat zauważyłam, że w bloku, który widać przez moje okno balkonowe, ktoś otwiera na oścież okno. Sąsiad wyciągnął przez nie miotłę na długim drążku i po prostu uderzył w gotowe i zamieszkałe gniazdo jaskółek. Jestem prawie pewna, że były tam już jaja ptaków”.
Jak dodała, gniazdo w jednej chwili rozpadło się na drobne części i spadło z siódmego piętra, a ptaki z okolicy zaczęły nerwowo latać wokół miejsca zdarzenia.
Nagranie jako dowód
Incydent został nagrany przez świadka, co pozwoliło zgłosić sprawę na policję. Mimo to, działania organów ścigania ograniczyły się jedynie do pouczenia sprawcy. Zgodnie z art. 164 Kodeksu wykroczeń
„Kto wybiera jaja lub pisklęta, niszczy lęgowiska lub gniazda ptasie albo niszczy legowiska, nory lub mrowiska znajdujące się w lesie albo na nienależącym do niego gruncie rolnym, podlega karze grzywny albo karze nagany”.
W tym przypadku policja odstąpiła od skierowania wniosku o ukaranie do sądu, tłumacząc się zastosowaniem środka wychowawczego w postaci pouczenia.
Kolejny brak reakcji
Okazuje się, że nie był to jedyny przypadek niszczenia gniazd przez tego samego mieszkańca. Kilka tygodni po pierwszym incydencie, świadek ponownie zauważył, jak mężczyzna przygląda się drugiemu gniazdu, znajdującemu się przy innym oknie jego mieszkania. Kobieta zgłosiła również to zdarzenie na policję, ale usłyszała jedynie, że może ponownie złożyć zawiadomienie na lokalnej komendzie.
Ochrona ptaków w okresie lęgowym
Prawo jasno określa, że w okresie lęgowym, trwającym od 1 marca do 15 października, obowiązuje bezwzględny zakaz niszczenia gniazd i lęgowisk ptaków. W tym czasie zakazane jest również umyślne płoszenie i niepokojenie zwierząt. Poza tym okresem gniazda mogą być usuwane jedynie ze względów bezpieczeństwa lub sanitarnych.
Czy pouczenie to wystarczająca kara?
Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że liczba wszczętych postępowań w sprawie znęcania się nad zwierzętami rośnie z roku na rok. Średnio 60 proc. takich spraw trafia do sądów. W 2023 roku przyjęto 3610 zgłoszeń, z czego 2233 sprawy trafiły na wokandę sądową.
Sprawa zniszczenia gniazda jaskółek w Rzeszowie budzi wątpliwości co do skuteczności egzekwowania prawa i adekwatności stosowanych kar. Pojawiają się głosy, że takie działania powinny być traktowane surowiej, aby skuteczniej chronić dziką przyrodę i jej siedliska.