Brak miejsca dla Jana Pawła II, Potop tylko we fragmentach! Rewolucja w szkolnych lekturach!
Barbara Nowacka, pełniąca funkcję ministra edukacji narodowej, przedstawiła świeżo zaktualizowaną listę lektur szkolnych. Zmiany są znaczące – usunięto dzieła takich autorów jak Jan Paweł II, Jarosław Marek Rymkiewicz czy Jacek Dukaj, a ich miejsce zajęły książki Olgi Tokarczuk. Z klasycznych dzieł, takich jak "Pan Tadeusz" czy "Quo Vadis", uczniowie będą teraz poznawać jedynie fragmenty.
Zmiany w Programie Nauczania
Szkoły Podstawowe: Klasy I-III
W klasach I-III szkół podstawowych nie wprowadzono żadnych zmian. Lista lektur pozostaje jedynie sugestią resortu, co daje nauczycielom wolność w wyborze innych tytułów lub nawet zrezygnowania z lektur szkolnych.
Szkoły Podstawowe: Klasy IV-VI
W klasach IV-VI wprowadzono zmiany w lekturach obowiązkowych. W ciągu trzech lat nauki, uczniowie będą musieli przeczytać w całości pięć książek:
- "Akademia Pana Kleksa" Jana Brzechwy
- "Kajko i Kokosz. Szkoła latania" Janusza Christy
- "Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa" C.S. Lewisa
- "Chłopcy z Placu Broni" Ferenca Molnára
- "Hobbit, czyli tam i z powrotem" J.R.R. Tolkiena
Usunięte Klasyki
Z listy usunięto takie utwory jak "Powrót taty" i "Pani Twardowska" Adama Mickiewicza oraz "W pamiętniku Zofii Bobrówny" Juliusza Słowackiego. Z mniejszych form literackich wykreślono m.in. mit o Orfeuszu i Eurydyce oraz przypowieść biblijną o pannach roztropnych.
Fragmentaryczna Edukacja
Z klasyki polskiej literatury, "Pan Tadeusz" ocalał, ale jedynie w formie fragmentów. Resort edukacji podkreśla, że na egzaminie ósmoklasisty nie będzie obowiązywać znajomość krótkich utworów literackich poznawanych we fragmentach.
Szkoły Podstawowe: Klasy VII-VIII
Dla starszych uczniów szkół podstawowych, obowiązkowe będą takie książki jak:
- "Opowieść wigilijna" Charlesa Dickensa
- "Zemsta" Aleksandra Fredry
- "Kamienie na szaniec" Aleksandra Kamińskiego
- "Dziady" część II Adama Mickiewicza
- "Mały Książę" Antoine'a de Saint-Exupéry'ego
- "Balladyna" Juliusza Słowackiego
Przemiany w Liceach i Technikum
Poziom Podstawowy
W liceach i technikach lista lektur również przeszła znaczące zmiany. Wielkie epopeje, takie jak "Potop" Henryka Sienkiewicza, "Chłopi" Władysława Reymonta oraz "Inny świat" Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, będą teraz czytane wyłącznie we fragmentach.
Lektury Uzupełniające
Na listę lektur uzupełniających przeniesiono m.in.:
- "Odprawę posłów greckich" Jana Kochanowskiego
- Fragmenty "Kazań sejmowych" Piotra Skargi
- "Romeo i Julia" Williama Szekspira
Wykreślone Utwory
Z listy lektur obowiązkowych usunięto takie dzieła jak:
- "Poetyka" Arystotelesa
- "Państwo" Platona
- "Eneida" Wergiliusza
- Fragmenty "Pieśni nad Pieśniami"
- "Legendy o św. Aleksym"
- "Pamiętniki" Jana Chryzostoma Paska
Tokarczuk Zajmuje Miejsce na Liście
Nowa lista lektur wprowadza książki Olgi Tokarczuk, takie jak:
- "Prawiek i inne czasy"
- "Bieguni"
- "Opowiadania bizarne"
Brakuje jednak miejsca dla dzieł Jana Pawła II oraz kardynała Stefana Wyszyńskiego. W poprzednich latach dzieła Jana Pawła II były obecne na liście lektur szkolnych w Polsce. Szczególnie jego poezje i eseje, takie jak "Tryptyk Rzymski" oraz różne fragmenty jego przemówień i tekstów, były częścią programu nauczania, szczególnie w kontekście lekcji języka polskiego i religii. Jego twórczość była ceniona ze względu na głębokie treści filozoficzne i duchowe, które były wykorzystywane do omawiania ważnych wartości i tematów w edukacji.
Jednak w najnowszej liście lektur, jak ogłoszono, dzieła Jana Pawła II zostały usunięte, co wywołało pewne kontrowersje i dyskusje na temat zmian w programie nauczania.
Podsumowanie
Zmiany w liście lektur szkolnych to znacząca rewolucja w polskim systemie edukacji. Nowa lista, przygotowana przez minister Barbarę Nowacką, ma na celu dostosowanie edukacji literackiej do współczesnych realiów, choć budzi wiele kontrowersji wśród środowisk edukacyjnych i literackich.