Newsy

Rewolucyjne zmiany w finansowaniu kościoła! Nowy sposób wzbudza kontrowersje

Wiele wskazuje na to, że już w lipcu poznamy nową formę finansowania kościołów i związków wyznaniowych. Wiceminister w KPRM, Marek Krawczyk przedstawił bowiem swoje plany dotyczące Funduszu Kościelnego. Co się zmieni?

Będzie nowy system finansowania kościołów?

Marek Krawczyk w rozmowie z radiem TOK FM informował, że ma nadzieję na otrzymanie projektu zmieniającego sposób finansowania kościoła jeszcze przed wakacyjną przerwą sejmową.

"Chodzi o to też, żeby jednak zapewnić właściwe funkcjonowanie kościołom i związkom wyznaniowym i nie odcinać ich w jakiś radykalny sposób od finansowania, tylko wypracować rozwiązanie też przejściowe, które pozwoli wprowadzić ten sowy system" - mówił minister. 

Będzie odpis podatkowy?

Z przedstawionych informacji wynika, że prawdopodobnie sposób finansowania kościoła będzie polegał na odpisie podatkowym.

Oznacza to, że od stycznia 2025 r. każdy obywatel będzie mógł przekazać część ze swoich podatków na finansowanie kościołów i związków wyznaniowych. 

Jakie kwoty można by było przekazać kościołowi?

"Wstępne założenia mówiły o koncepcji żeby to było 0,5 proc. podatku. To jest wartość przyjmowania już w trakcie prac w 2012 i 2013 roku. Ale już dzisiaj wiemy, że to są pieniądze za małe, że to jest wartość za mała, więc pewnie trzeba by to jeszcze zweryfikować i tę wartość podnieść" - zaznaczył.

To jednak jeszcze nic pewnego. 

"Ostateczna decyzja dotycząca szczegółów propozycji jeszcze nie zapadła" — przyznał.

Fundusz Kościelny w Polsce

Fundusz Kościelny istnieje w Polsce już od 1950 roku. Powstał on w ramach rekompensaty za nieruchomości przejęte od kościoła przez państwo.

Fundusz jest zasilany z budżetu państwa i przeznacza środki na:

  1. Utrzymanie obiektów sakralnych: Renowacje i konserwacje budynków kościelnych, które mają znaczenie historyczne i kulturalne.
  2. Działalność charytatywną i opiekuńczą: Wsparcie dla instytucji prowadzonych przez kościoły, takich jak domy opieki, sierocińce, hospicja.
  3. Ubezpieczenia społeczne duchownych: Finansowanie składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne dla duchownych.

Fundusz jest zarządzany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, a jego wydatkowanie jest kontrolowane przez państwo.

Wiele wskazuje jednak na to, że niebawem ten system finansowania przestanie istnieć. 

Popularne artykuły

Hit z apteki na wstydliwe dolegliwości – Clotrimazolum - Bez recepty

Przyłóż do siebie dłonie w ten sposób. Linie się łączą? Sprawdź co to oznacza

Koniec ery cyfrowej w szkołach? Szwecja wraca do tradycyjnego czytania i pisania