Dofinansowania

20 tysięcy złotych dla właścicieli nieruchomości! Polska wdrożyła 2 programy wsparcia

Do 2032 roku Polska musi dostosować się do unijnych regulacji. W związku z tym dla obywateli przygotowano programy finansowe, które mają odciążyć domowe budżety.  

 

 

Dofinansowanie wymiany dachu  

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) informuje, że dzięki środkom z KPO możliwe jest finansowanie wymiany dachów, które pokryte są eternitem (azbestem). 

 

Jest pewien warunek  

O pieniądze mogą ubiegać się rolnicy. Wsparcie finansowe przeznaczone jest dla osób fizycznych, które podlegają pod ubezpieczenie społeczne rolników lub są beneficjentami płatności bezpośrednich. 

 

Można otrzymać nawet 20 tysięcy złotych  

Stawka w ramach tego programu wynosi 40 złotych na 1 mkw. Dotacja przyznawana jest na maksymalnie 500 mkw. W związku z tym dotacja może sięgnąć 20 tysięcy złotych (500 m kw. x 40 zł = 20 tys. złotych).   

Ważną informacją jest to, że wsparcie ma formę płatności końcowej – udzielane jest po zakończeniu inwestycji. Jest jednak możliwość złożenia wniosku o przyznanie zaliczki w wysokości 50% wartości dofinansowania. 

Jak złożyć wniosek?  

Wnioski należy składać za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ARiMR. 

Nabór wniosków ruszył 15 grudnia 2023 roku i trwał do 12 stycznia 2024 roku. 

Warto śledzić bieżące informacje o rozpoczęciu kolejnego naboru – TUTAJ.  

 

 

 

Gminy także pomagają w wymianie dachu  

Dofinansowaniem wymiany dachów z eternitu zajmuje się też Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Program nosi nazwę “Ogólnopolski program finansowania usuwania wyrobów zawierających azbest”.  

Na rządowej stronie czytamy, że formalności załatwia się w gminach i powiatach.  

“Jeśli jesteś mieszkańcem Gminy, który planuje usunąć wyroby zawierające azbest ze swojej nieruchomości, zgłoś się do Urzędu Gminy. Jeśli Gmina lub Powiat zawarły umowę na wsparcie finansowe w zakresie usuwania azbestu z WFOŚiGW, informacje o warunkach, terminach i formie wsparcia powinny być dostępne na stronie internetowej Gminy lub Powiatu” - można przeczytać na stronie programu.  

Pieniądze przyznawane są na pokrycie kosztów związanych z usunięciem starego dachu. Montaż i zakup nowego jest po stronie właściciela budynku.  

Bieżące informacje o naborze znajdziesz TUTAJ oraz na stronie internetowej swojej gminy. 

 

Nie można usuwać azbestu na własną rękę  

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że usuwanie dachu z eternitu na własną rękę jest zakazane. Czynność ta jest karalna. Do zadań takich powinna zostać zatrudniona zostać specjalna firma.  

 

 

Program oczyszczania kraju z azbestu  

Polska wdrożyła Program Oczyszczania Kraju z Azbestu na lata 2009-2032. Oto główne cele programu:  

  1. usunięcie i unieszkodliwienie wyrobów zawierających azbest; 
  1. minimalizacja negatywnych skutków zdrowotnych spowodowanych obecnością azbestu na terytorium kraju; 
  1. likwidacja szkodliwego oddziaływania azbestu na środowisko. 

 

“Polska jest pierwszym i jedynym krajem w Unii Europejskiej, która podjęła wyzwanie wycofania z użytkowania wyrobów zawierających azbest. Od 2009 r. realizujemy Program Oczyszczania Kraju z Azbestu we współpracy z wieloma ministerstwami i instytucjami” - można przeczytać na rządowej stronie.    

Dlaczego azbest jest szkodliwy?

Czym jest azbest?

Azbest to grupa minerałów, które składają się z włókien krzemianowych. Włókna te są wyjątkowo trwałe i odporne na wysokie temperatury, co czyniło azbest popularnym materiałem w przemyśle budowlanym. Był on używany do produkcji dachów, izolacji, rur, podłóg i innych elementów konstrukcyjnych.

Zagrożenia zdrowotne związane z azbestem

Największym zagrożeniem związanym z azbestem jest jego wpływ na zdrowie ludzi. Włókna azbestu, gdy są uwalniane do powietrza i wdychane, mogą powodować poważne choroby układu oddechowego. Do najpoważniejszych chorób związanych z azbestem należą:

  • Azbestoza: Choroba płuc, która powoduje bliznowacenie tkanki płucnej, prowadząc do trudności w oddychaniu.
  • Mezotelioma: Rzadki, ale agresywny nowotwór, który atakuje błony otaczające płuca, serce i inne narządy.
  • Rak płuc: Długotrwałe narażenie na azbest zwiększa ryzyko zachorowania na raka płuc.

Jak azbest dostaje się do organizmu?

Włókna azbestu są mikroskopijne i mogą łatwo unosić się w powietrzu, gdy materiały zawierające azbest są uszkodzone lub niszczone. Może to się zdarzyć podczas renowacji, rozbiórki lub uszkodzenia dachów wykonanych z azbestu. Wdychane włókna osadzają się w płucach, gdzie mogą pozostawać przez wiele lat, powodując stopniowe uszkodzenia.

Popularne artykuły

JAK SPRAWIĆ żeby w nocy było cieplej?

Jak alkohol wpływa na Twoje zdrowie?

Nie aplikuj kropli do oczu w ten sposób! Może dojść do niebezpiecznych reakcji!