Rozwód bez sądów i to w kilka minut! Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje rewolucyjne przepisy
Ministerstwo Sprawiedliwości rozważa zmianę w prawie dotyczącą udzielania rozwodów. Nowe przepisy mają znacznie przyśpieszyć procedury.
Rozwód poza sądem
Sprawę przybliżyła „Rzeczpospolita”. Okazuje się, że resort sprawiedliwości dąży do wprowadzenia nowych regulacji związanych z udzielaniem rozwodów za porozumieniem stron. Ministerstwo chce wprowadzić:
-
rozwód u notariusza,
-
rozwód w Urzędzie Stany Cywilnego.
Pomysł ten wydaje się dość rewolucyjny, jednakże w obliczu zmieniających się realiów społecznych i rosnącego zapotrzebowania na szybsze oraz mniej konfliktogenne rozwiązania, rozważa się możliwość wprowadzenia procedury, w której notariusz po gruntownej analizie zgody obu stron oraz przy braku wspólnych małoletnich dzieci, mógłby dokonywać orzeczeń.
Dodajmy, że rozwody u notariusza lub w Urzędach Stanu Cywilnego praktykowane są we Francji, Hiszpanii, Litwie, Łotwie oraz Słowenii.
O wiele szybsze procedury
Ministerstwo podkreśla, że nowe rozwiązania znacznie odciążyłyby sądy, a pary mogłyby liczyć na bardzo szybkie procedury rozwodowe za porozumieniem stron, bez orzekania o winie. Nie będzie konieczności czekania nawet 12 miesięcy na rozprawę.
W przypadku zgodnych wniosków stron rozprawa będzie mogła trwać kilkanaście minut.
Obawa o rozwód po kłótni małżeńskiej
Istnieje jednak obawa, że możliwość szybkiego rozwodu przyczyni się do wielu pochopnych decyzji po kłótniach małżeńskich. Eksperci uważają, że okres od zgłoszenia chęci rozwodu do ostatecznego złożenia oświadczeń powinien wynosić minimum 3 miesiące.
Podkreślają, że po drożeniu zmian bardzo ważne będzie pouczanie małżonków o skutkach rozwodu.
Koniec z rozwodami z orzekaniem o winie?!
Sprawy rozwodowe z orzekaniem o winie toczą się przez wiele lat. W sprawy takie angażowani są członkowie rodziny. Negatywnie odbijają się one na dzieciach.
Prawnicy podkreślają, że w wielu przypadkach rozwód z orzekaniem o winie jest elementem wewnętrznej satysfakcji jednej ze stron, a nie ma on znaczącego skutku prawnego. Dlatego też wielu sędziów uważa, że należy od nich odejść. Głos w sprawie zabrała Sędzia Ewa Ważny z Sądu Okręgowego w Gdańsku - reprezentuje Stowarzyszenie Sędziów Rodzinnych w Polsce jako prezeska (wywiad dla prawo.pl). Kobieta uważa, że konieczna jest nowelizacja przepisów w sprawach rodzinnych. Stowarzyszenie dąży do odejścia od orzekania o winie w sprawach rozwodowych. Sędzia podkreśliła, że „długotrwałe i kosztowne procesy, mające na celu wykazanie winy współmałżonka, wpływają na wydłużenie toku postępowania, mogą trwać kilka lat”.
Prawnicy twierdzą, że orzekanie o winie powinno być związane wyłącznie z kwestią ustalenia alimentów. Apelują oni o to, aby odejście od rozwodów z orzekanie o winie było priorytetem w najbliższych zmianach przepisów. Jest to pilne zadanie dla Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego.