Prawo

Od września nowe prawo w polskich szkołach! Nauczyciele boją się nadużyć: "Wielu boi się iść na lekcje"

Już od 15 sierpnia szkoły będą miały obowiązek wprowadzenia tak zwanych standardów ochrony małoletnich. Potocznie ustawę tą nazywamy “ustawą Kamilka”. Nowe przepisy mają dawać narzędzia do zwalczania przemocy wobec dzieci krzywdzonych zarówno przez dorosłych, jak i rówieśników. Nauczyciele zwracają jednak uwagę na ryzyko nadużyć. 

Nauczyciele obawiają się nadużyć

W związku z obowiązkiem uruchamiania machiny mającej chronić dziecko przed przemocą, zarówno tą z rąk dorosłych, jak i rówieśników, nauczyciele obawiają się, że przepisy zostaną wykorzystane przeciwko nim. 

Wprowadzono bowiem obowiązek bezwzględnego reagowania i informowania odpowiednich służb i placówek w przypadku podejrzenia, że w stosunku do jakiegoś dziecka stosowana jest przemoc fizyczna, emocjonalna, materialna lub cyberprzemoc.

Nauczyciele obawiają się więc, że część uczniów będzie składać skargi na nauczycieli bez żadnego powodu. 

Portal Samorządowy przytoczył słowa nauczycieli, którzy obawiają się nowych przepisów.

 "Powinny powstać nie tylko przepisy, że nauczyciel nie może kogoś dotknąć, bo jeszcze zostanie to źle odczytane, ale również regulacje chroniące drugą stronę". - twierdzi jedna z nauczycielek.

“Autorytet nauczyciela zupełnie upadł. Przy mnie uczeń potrafi przekląć. Dzieci wymyślają o nas różne rzeczy i idą z nimi prosto do dyrekcji albo piszą bezpośrednio do kuratorium” - dodała pedagog z bartoszyckiej szkoły podstawowej.

"Autorzy ustawy Kamilka myśleli tylko jednotorowo, przez co narazili nas na niebezpieczeństwo. W takich "ciężkich" szkołach jak nasza, w których jest też zawodówka, mamy bardzo różne dzieci, nieraz nawet z tzw. marginesu. W efekcie wielu nauczycieli boi się iść na lekcję" - dodaje inny nauczyciel. 

“Ustawa Kamilka” - ogólne założenia

Standardy ochrony małoletnich muszą wprowadzić zarówno hotele, jak i szkoły oraz inne podmioty odpowiadające za opiekę nad małoletnimi. Opiekunowie będą musieli egzekwować zasady przestrzegania standardów ochrony uczniów i wychowanków przed różnorodnymi formami krzywdzenia: fizycznego, emocjonalnego, materialnego oraz przez cyberprzemoc.Standardy te to przede wszystkim:

  1. zasady zapewniające bezpieczne relacje między małoletnim a personelem placówki lub organizatora, a w szczególności zachowania niedozwolone wobec małoletnich;
  2. zasady i procedura podejmowania interwencji w sytuacji podejrzenia krzywdzenia lub posiadania informacji o krzywdzeniu małoletniego;
  3. procedury i osoby odpowiedzialne za składanie zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na szkodę małoletniego, zawiadamianie sądu opiekuńczego oraz w przypadku instytucji, które posiadają takie uprawnienia, osoby odpowiedzialne za wszczynanie procedury „Niebieskie Karty”;
  4. zasady przeglądu i aktualizacji standardów;
  5. zakres kompetencji osoby odpowiedzialnej za przygotowanie personelu placówki lub organizatora do stosowania standardów, zasady przygotowania tego personelu do ich stosowania oraz sposób dokumentowania tej czynności;
  6. zasady i sposób udostępniania rodzicom albo opiekunom prawnym lub faktycznym oraz małoletnim standardów do zaznajomienia się z nimi i ich stosowania;
  7. osoby odpowiedzialne za przyjmowanie zgłoszeń o zdarzeniach zagrażających małoletniemu i udzielenie mu wsparcia;
  8. sposób dokumentowania i zasady przechowywania ujawnionych lub zgłoszonych incydentów lub zdarzeń zagrażających dobru małoletniego.

Kiedy zaczną obowiązywać standardy ochrony małoletnich?

Standardy ochrony małoletnich zaczną obowiązywać w placówkach oświatowych od 15 sierpnia 2024 roku. Nauczyciele i uczniowie spotkają się więc z obowiązkiem przestrzegania nowych przepisów od września. 

Popularne artykuły

Horoskop dzienny dla wszystkich znaków zodiaku na 29 Lipca 2023 Roku! Sprawdź, co Cię dziś czeka!

Sinice nad Bałtykiem! - Mapa skażonych kąpielisk!

Dzień Ochrony Bałtyku: Jak Możemy Chronić Nasze Morze?