Newsy

12 czerwca syreny zawyją w całej Polsce! O tej godzinie oddamy hołd

Już w środę, w samo południe, w całej Polsce zawyją syreny pojazdów policyjnych i straży pożarnej. Będzie to miało na celu upamiętnienie zaatakowanego na granicy polsko-białoruskiej żołnierza - Mateusza Sitka. 

Syreny zawyją w środę o 12:00

Syreny pojazdów policji i straży pożarnej zawyją w samo południe na cześć zmarłego, 21-letniego żołnierza Mateusza Sitka. 

Ma to być także wyraz solidarności ze służbami mundurowymi, które dbają o bezpieczeństwo obywateli.

Strażacy zachęcają też druhów z Ochotniczych Straży Pożarnych do przyłączenia się do akcji. "Wasza obecność będzie dowodem na to, że pamięć o naszych bohaterach jest wieczna" — napisali strażacy.

Pogrzeb Mateusza Sitka

Godzinę wcześniej, bo o 11:00, odbędzie się pogrzeb żołnierza, który na skutek ataku stracił życie.

12 czerwca o godz. 11:00 odbędzie się pogrzeb śp. sierż. Mateusza Sitka, który zginął, chroniąc granicy Naszej Ojczyzny. Wspólnie uczcijmy Jego pamięć.

Jutro o godz. 12:00 niech w całym kraju zabrzmią syreny naszych radiowozów, na znak czci dla Mateusza i solidarności wszystkich służb mundurowych dbających o bezpieczeństwo polskiej granicy. - czytamy na profilu X Polskiej Policji.

21-letni żołnierz ugodzony nożem na granicy

Przypomnijmy, że 28 maja 21-letni Mateusz Sitek został ugodzony nożem na granicy w okolicach Dubicz Cerkiewnych. Zrobił to jeden z mężczyzn przebywających w grupie, która próbowała sforsować zaporę. 

Podczas forsowania zapory mężczyźnie udało się przełożyć rękę z bronią przez płot i ugodzić żołnierza w klatkę piersiową.

Na pomoc mężczyźnie rzuciła się inna funkcjonariuszka Straży Granicznej. Według doniesień medialnych w rannego żołnierza i funkcjonariuszkę zaczęto wtedy rzucać kamieniami i gałęziami drzew. 

Mateusz Sitek najpierw trafił do szpitala w Hajnówce, potem został przetransportowany do Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie.

6 czerwca niestety zmarł. Pośmiertnie otrzymał tytuł sierżanta Wojska Polskiego, a także "Złoty Medal za Zasługi dla Obronności Kraju".

Jak oddać hołd zmarłemu żołnierzowi?

W środę o 12:00 zawyją syreny pojazdów straży pożarnej i policji. W tym czasie zachowajmy spokój i upamiętnijmy 21-letniego Mateusza Sitka. Aby uczcić służbę poległego żołnierza, można w ten dzień zapalić również znicze przed pomnikiem Nieznanego Żołnierza na pobliskich cmentarzach. 

Jak się zachować:

Na ulicy lub w miejscach publicznych:

Zatrzymaj się i oddaj hołd: Jeśli usłyszysz syreny na ulicy, zaleca się zatrzymanie się, zdjęcie nakrycia głowy (jeśli jest to odpowiednie) i oddanie hołdu poprzez minutę ciszy.

Okazanie szacunku: Warto zachować spokój i ciszę, aby oddać szacunek zmarłej osobie. Można również złożyć ręce w symbolicznym geście pamięci.

W domach i miejscach pracy:

Minuta ciszy: Warto przerwać na chwilę codzienne czynności i uczcić pamięć zmarłej osoby minutą ciszy.

Zaduma: To dobry moment na chwilę zadumy i refleksji nad życiem i dokonaniami zmarłej osoby.

Inne sposoby upamiętnienia:

Msze żałobne i nabożeństwa: Organizowane są specjalne msze i nabożeństwa żałobne, podczas których ludzie mogą modlić się za duszę zmarłego i wspominać jego osiągnięcia.

Kondolencje i księgi kondolencyjne: W miejscach związanych z działalnością zmarłej osoby (np. w urzędach, instytucjach kulturalnych) często umieszcza się księgi kondolencyjne, w których ludzie mogą zostawić swoje wpisy i wyrazy współczucia.

Symboliczne gesty: Flagi na budynkach publicznych są często opuszczane do połowy masztu. Organizowane są także marsze pamięci i wiece upamiętniające, podczas których ludzie mogą wspólnie oddać hołd zmarłej osobie.

Popularne artykuły

Maryla Rodowicz kontra były mąż. 40 lat młodsza kochanka i walka o dom? Kto ma rację?

Japońskie zapalenie mózgu – jakie ma objawy i czy trzeba się szczepić?

Jak usunąć plamy z kleju na szkle?