Biznes i finanse

1700 zł dodatku dla rodziców wielodzietnych! Oto, jakie warunki trzeba spełnić

W marcu 2024 roku miała miejsce waloryzacja wielu świadczeń. Między innymi wzrosła kwota rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego. Komu przysługuje to świadczenie? Ile można otrzymać?

Comiesięczny dodatek dla TYCH rodziców

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające przysługuje matkom (lub ojcom), które wychowały minimum czwórkę dzieci i nie posiadają prawa do minimalnej emerytury.

O świadczenie mogą ubiegać się osoby, które nie posiadają niezbędnych środków do życia i osiągnęły wiek emerytalny.

Świadczenie dotyczy osób, które obecnie (po osiągnięciu wieku emerytalnego, który wynosi 60 lat) nie mają prawa do pobierania świadczeń, nawet na minimalnym poziomie.

Uzyskanie prawa do świadczenia NIE JEST związane z wcześniejszym opłacaniem składek na ubezpieczenia społeczne.

WAŻNE: W razie śmierci matki lub porzucenia przez nią dzieci świadczenie po osiągnięciu 65 lat przysługuje także ojcom czworga dzieci.

Ponad 1700 złotych dodatku do emerytury

Pieniądze w ramach tego świadczenia wypłacane są jako dodatek do emerytury, który uzupełnia zasadnicze świadczenie o różnicę do emerytury minimalnej.

Wysokość rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego powiązana jest z emeryturą. Obecnie wysokość rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego wynosi 1780,96 złotych.

Wysokość rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego odpowiada kwocie najniższej emerytury. Rodzicielskie świadczenie uzupełniające jest corocznie waloryzowane.

Trzeba spełnić te warunki

Oto warunki, jakie należy spełnić: 

  • Rodzicielskie świadczenie uzupełniające przysługuje wyłącznie osobom mieszkającym w Polsce i mającym (po ukończeniu 16 lat) tzw. ośrodek interesów życiowych na terytorium naszego kraju – przez co najmniej 10 lat;

  • Rodzicielskie świadczenie uzupełniające  może być przyznane obywatelom Polski lub osobom, mającym prawo pobytu lub prawo stałego pobytu w Polsce bądź obywatelom państw członkowskich Unii Europejskiej, państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) lub cudzoziemcom legalnie przebywającym na terytorium Polski.

Jakie są wymagania?

Świadczenie uzupełniające może być przyznane osobom, które legitymują się:

  •  jakimkolwiek okresem podlegania ubezpieczeniom społecznym lub nie były w ogóle ubezpieczone,

  •  okresami rolniczego ubezpieczenia społecznego KRUS lub okresami pracy w gospodarstwie rolnym, które są krótsze niż 25 lat i nie uprawniają do emerytury rolniczej.

Konieczne jest złożenie wniosku

Wniosek należy złożyć do Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Trzeba także dołączyć oświadczenie "o sytuacji rodzinnej, majątkowej i materialnej", a także inne dokumenty, które mogą mieć wpływ na przyznanie świadczenia.

Więcej szczegółowych informacji znajdziesz TUTAJ

Popularne artykuły

31 października, 1 i 2 listopada – kiedy sklepy będą otwarte? ! Sprawdź godziny.

Te osoby muszą zapłacić podatek od kota! Oto, co musisz wiedzieć, aby uniknąć kary

Tych cennych płynów nigdy nie wylewaj! To bogactwo zdrowia!