Posiadacze fotowoltaiki długo czekali na te zmiany! Ma być taniej i wydajniej!
Ministerstwo Klimatu zapowiada spore zmiany dla posiadaczy fotowoltaiki. Dodaje, że po ich wprowadzeniu posiadanie fotowoltaiki, jak i magazynu energii ma się bardziej opłacać.
Zmiany w rozliczaniu energii z fotowoltaiki
Posiadacze fotowoltaiki od dawna zwracają uwagę na niekorzystny sposób rozliczania, jaki daje system net-billing. Działa on tak, że nadwyżka wyprodukowanej przez fotowoltaikę energii musi zostać sprzedana, a potem, w razie potrzeby można ją z powrotem odkupić.
Cena owego odkupienia energii mają być teraz coraz niższe. Co więcej, już od przyszłego miesiąca prosumenci mają też zyskać możliwość wyboru sposobu rozliczeń.
Będą mogli bowiem wybrać pomiędzy rozliczaniem po średniej cenie miesięcznej, a ceną godzinową.
Wiceminister klimatu Miłosz Motyka podkreślił w rozmowie z money.pl, że osoby, które są już w systemie net-billing będą mogły liczyć na wyższe zwroty oraz zyskają możliwość wyboru między rozliczeniem godzinowym a miesięcznym. Uzależniona od tego będzie wysokość zwrotu.
- Projektujemy zmianę przepisów, a ustawa będzie niedługo w uzgodnieniach międzyresortowych i konsultacjach społecznych - mówił wiceminister klimatu.
Obowiązkowe magazyny energii?
Miłosz Motyka wspomniał też o tym, że dofinansowanie do fotowoltaiki może zostać połączone z dofinansowaniem do magazynów energii. Dzięki temu magaz stanie się obligatoryjny.
- Warto zwrócić uwagę, że dziś magazyny są dużo tańsze niż jeszcze kilka lat temu. A kolejna kwestia: każdy, kto w to wejdzie, znajdzie się także w systemie net-biling, co też będzie zwiększało opłacalność tego systemu. Dzisiaj magazyn energii jest de facto najlepszym ekonomicznie rozwiązaniem dla całego systemu, żeby on w ogóle funkcjonował skutecznie - twierdzi wiceminister klimatu.
Magazyn energii przy fotowoltaice pozwala na przechowywanie energii, którą później można sprzedać po korzystniejszej cenie. Okazuje się jednak, że cena wraz z montażem magazynu energii o pojemności 10 kWh to od 30 do nawet 60 tysięcy zł. - serwis fotowoltaikaonline.pl.
Zapytany o to wiceminister klimatu zapewnił jednak, że konsultowane są mechanizmy obniżające tę cenę.