Biznes i finanse

Nowy limit płatności gotówką już zatwierdzony! Nadchodzi dodatkowa weryfikacja klienta!

Rada Unii Europejskiej zdecydowała o przyjęciu pakietu regulacji prawnych dotyczących przeciwdziałania prania pieniędzy oraz finansowania terroryzmu. Nowe przepisy zakładają między innymi wprowadzenie limitu dla płatności gotówkowych.

Limit płatności gotówkowych już przesądzony 

Unia Europejska dąży do ograniczenia płatności gotówkowych i chce ustanowić GÓRNY limit na poziomie 10 tysięcy euro (ok. 43 tys. zł) dla wszystkich krajów EU jak również  wprowadza obowiązkową weryfikację klienta przy wydatkach powyżej 3 tysięcy euro czyli 13 tys zł.

Limit ten będzie dotyczył:

  • transakcji między firmami,

  • transakcji między konsumentami a przedsiębiorcami.

Przypomnijmy, że rząd PiS dążył do tego, aby limit transakcji gotówkowych między konsumentami a przedsiębiorcami wynosił 20 tysięcy złotych, a między przedsiębiorcami 8 tysięcy złotych. Przepisy te nie zostały jednak wdrożone.

Nowe przepisy mają obowiązywać we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Zaczną obowiązywać od 2027 roku.

Celem nowych regulacji jest utrudnienie legalizacji dochodów pochodzących z nielegalnych źródeł poprzez system finansowy.

Unia Europejska stawia na wzmocnienie bezpieczeństwa finansowego, podejmując działania na rzecz eliminacji nielegalnych operacji finansowych.

Nowa agencja z siedzibą we Frankfurcie będzie nadzorować pracę zaangażowanych podmiotów. Dzięki temu wszelkie nielegalne dochody będą skutecznie blokowane w systemie finansowym – poinformował minister finansów Belgii Vincent Van Peteghem.

Za remont lub samochód nie zapłacisz gotówką

Oznacza to, że za samochód lub za remont nie będzie można płacić gotówką. Głos w sprawie zabrał  Związek Przedsiębiorców i Pracodawców. Przedstawiciele uważają, że nowe przepisy będą zbyt dużą ingerencją w swobodę obywatelską i prywatność. Twierdzą, że regulacje te nie pomogą w ograniczeniu szarej strefy, gdyż przestępcy potrafią wprowadzić do legalnego obrotu pieniądze z nielegalnej działalności w inny sposób.

"Zagwarantowanie każdej osobie możliwości podejmowania decyzji co do formy płatności, z której chce skorzystać, jest zdaniem Narodowego Banku Polskiego działaniem na rzecz przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu, w szczególności tych osób, które nie posiadają lub mają ograniczony dostęp do elektronicznych form płatności i ciągle deklarujących wysokie przywiązanie do gotówkowych form płatności"  - oto treść komunikatu przesłanego z banku centralnego do „Dziennika Gazety Prawnej”.

Popularne artykuły

Pierwszy bank wprowadził rządowy program! Jakie warunki trzeba spełnić?

Syn Krzysztofa Krawczyka przerywa milczenie. Opowiada o trudnych warunkach w jakich żyje

Kartka z kalendarza: 27 sierpnia - imieniny, gwiazdy, nietypowe święta! Odkryj sekrety tego dnia!