Uczniowie będą jeździć na wycieczki za darmo! Niebawem rusza nabór wniosków!
Podczas środowej konferencji prasowej szefowa ministerstwa edukacji Barbara Nowacka poinformowała o nowym programie skierowanym do uczniów - “Podróże z klasą”. Program ten będzie polegał na dofinansowaniu wycieczek szkolnych.
100 procent dofinansowania do wycieczki szkolnej
Barbara Nowacka informuje, że program “Podróże z klasą” jest skierowany do szkół i uczniów, którzy z powodów finansowych muszą rezygnować z wydarzeń kulturowych.
Dzięki dofinansowaniu młodzież ma mieć szansę na częstsze odwiedzanie kin, teatrów, muzeów czy filharmonii.
Warunki programu “Podróże z klasą”
Ministerstwo Edukacji Narodowej na swoim profilu na platformie X przedstawiło kluczowe warunki dotyczące programu “Podróże z klasą”.
Zaznaczono, że:
- W ramach programu wycieczki będą finansowane w 100 procentach, jeśli wyjazd będzie trwał od 2 do 5 dni.
- W programie wycieczki muszą znaleźć się elementy edukacyjne związane z kulturą: wizyty w muzeach, centrach nauki, galeriach czy teatrach.
- Wycieczka może się odbyć przy udziale co najmniej 10 uczniów, a łączny koszt zakwaterowania i wyżywienia jednej osoby nie może przekroczyć kwoty 250 zł na dobę.
- Uczniowie będą mogli korzystać z wycieczek w nowym roku szkolnym 2024/2025, od września do grudnia.
Od kiedy można składać wnioski?
MEN informuje też, że wnioski o dofinansowanie do wycieczek szkolnych szkoły będą mogły składać już od 19 czerwca 2024 roku. Dzięki temu szkoły mają trochę czasu na skompletowanie wszystkich wymaganych dokumentów.
Warto jednak wiedzieć, że pula środków jest ograniczona i program będzie działał do momentu jej wyczerpania. Oznacza to, że im szybciej szkoła złoży wniosek, tym większe prawdopodobieństwo, że otrzyma dofinansowanie.
Decyzje o przyznaniu środków będą podejmowane według kolejności zgłoszeń.
Na program “Podróże z klasą” rząd przeznaczy 60 milionów złotych.
– Uważamy, że warto kultury doświadczać. Edukacja kulturalna, która niestety wypadła z programów nauczania kilka lat temu przy "deformie edukacji" pani Anny Zalewskiej, powinna być przywrócona w wymiarze odczuwalnym – powiedziała Barbara Nowacka.