Część Polaków może spodziewać się wizyty urzędnika. To nie kontrola, ale co to oznacza?
W najbliższym czasie część Polaków może spodziewać się wizyty urzędnika w swoim domu. Nie chodzi jednak o kontrolę, ale o nowe badanie prowadzone przez Główny Urząd Statystyczny (GUS). Co oznacza ta akcja i jak się do niej przygotować?
Cel nowego badania GUS
Główny Urząd Statystyczny na co dzień znany jest głównie z publikowania różnego rodzaju komunikatów i statystyk. Najbardziej rozpoznawalnym przedsięwzięciem organizowanym przez GUS jest Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań, przeprowadzany raz na 10 lat. Tym razem jednak GUS postanowił zorganizować inne badanie, które potrwa od 22 kwietnia do 26 czerwca.
Podczas tej akcji ankieterzy zapytają Polaków o:
- źródła dochodów i wysokość zarobków,
- warunki mieszkaniowe i ogólną sytuację materialną,
- stan zdrowia ankietowanych,
- ubóstwo oraz wykluczenie społeczne.
Celem badania jest zebranie aktualnych i porównywalnych na poziomie krajów UE danych dotyczących dochodów, ubóstwa oraz wykluczenia społecznego. Dzięki temu będzie można lepiej zrozumieć sytuację ekonomiczną Polaków oraz identyfikować problemy związane z wykluczeniem społecznym.
Bezpieczeństwo danych
Główny Urząd Statystyczny zapewnia, że wszystkie zebrane dane są anonimowe i dostęp do nich będą mieli wyłącznie pracownicy GUS. Bezpieczeństwo danych jest priorytetem urzędu, dlatego każda osoba może czuć się bezpieczna, udzielając informacji. Warto podkreślić, że:
- dane są gromadzone anonimowo,
- ankieterzy mają obowiązek zachowania poufności,
- zebrane dane są używane wyłącznie do celów statystycznych.
Kogo odwiedzą ankieterzy?
W badaniu udział weźmie 23 tysiące osób wytypowanych losowo przez GUS. Każda z nich otrzymała list informujący o planowanej akcji. Wytypowane osoby mają możliwość odpowiedzenia na pytania:
- osobiście,
- telefonicznie,
- online poprzez specjalny formularz.
Choć ankieterzy mogą odwiedzić ankietowanych w ich mieszkaniach, nie jest to obligatoryjne. Każdy może wybrać dogodną dla siebie formę odpowiedzi.
Jak rozpoznać ankietera GUS?
Jeśli wytypowana osoba zdecyduje się przyjąć ankietera w domu, powinna upewnić się, że jest to faktycznie pracownik GUS. Każdy ankieter powinien posiadać:
- legitymację służbową,
- upoważnienie do prowadzenia badań.
W razie wątpliwości tożsamość ankietera można zweryfikować na stronie internetowej GUS, wpisując jego imię, nazwisko oraz numer legitymacji. To pozwoli upewnić się, że osoba odwiedzająca ankietowanych rzeczywiście działa w imieniu Głównego Urzędu Statystycznego.
Dlaczego warto wziąć udział w badaniu?
Udział w badaniu GUS pozwala na uzyskanie aktualnych danych dotyczących sytuacji materialnej Polaków oraz warunków mieszkaniowych w Polsce. Dzięki temu można lepiej zrozumieć, jak zmienia się poziom życia społeczeństwa i jakie działania warto podjąć, aby poprawić sytuację osób borykających się z problemami finansowymi lub wykluczeniem społecznym. Ankietowani mają realny wpływ na kształtowanie polityki społecznej i ekonomicznej w Polsce, dostarczając GUS rzetelnych informacji.