Newsy

Jedno hasło, wiele problemów!? Tak Polacy narażają dane online!

W erze cyfrowej coraz więcej Polaków korzysta z internetu do pracy, zakupów czy rozrywki. Niestety, rosnąca popularność usług online niesie ze sobą nowe zagrożenia, szczególnie w zakresie bezpieczeństwa danych. Przyjrzyjmy się jaka popularna praktyka może prowadzić do poważnych problemów.

Jedno hasło - wielkie ryzyko

Z najnowszego badania Biura Informacji Kredytowej, zatytułowanego „Bezpieczeństwo urządzeń i logowania”, wynika, że co dziesiąty Polak używa jednego hasła do wszystkich swoich urządzeń, aplikacji i kont internetowych.

Warto w związku z tym przypomnieć, że stosowanie jednego hasła dla wszystkich kont znacząco zwiększa ryzyko kradzieży danych i naruszenia bezpieczeństwa. To w następstwie może prowadzić do zbierania informacji umożliwiających podszywanie się pod ofiarę w bankach czy urzędach. Andrzej Karpiński, szef bezpieczeństwa BIK, podkreśla:

„W przypadku kradzieży jednego hasła, cyberprzestępcy mogą uzyskać dostęp do wielu kont jednocześnie. Jeśli posługujemy się jednym hasłem do wszystkich naszych kont, łamiemy zasadę cyberbezpieczeństwa”.

Znaczenie wyselekcjonowanych haseł

BIK podkreśla, że stosowanie długich, unikalnych haseł jest kluczowe dla bezpieczeństwa online. Długie hasła chronią głównie przed atakami typu brute-force, polegającymi na łamaniu haseł metodą prób i błędów. Karpiński tłumaczy:

„Długość hasła powoduje bowiem określoną moc obliczeniową, potrzebną na sprawdzenie wszystkich możliwych kombinacji haseł. Przy współczesnych komputerach i ich mocy obliczeniowej zakłada się, że 12-13 znakowe hasła to jest absolutne minimum, a krótsze - komputer jest w stanie złamać w ciągu ułamków sekund”.

Coraz większa świadomość Polaków

Badania BIK pokazują, że Polacy są coraz bardziej świadomi zagrożeń online. 46% badanych rozumie potrzebę korzystania z różnych haseł dla różnych kont, a 56% zdaje sobie sprawę z roli długich haseł w bezpieczeństwie online. Pomimo tego, tylko 18% respondentów zwraca uwagę na potrzebę regularnej zmiany haseł, a 8% uznaje skuteczność generatorów haseł.

Praktyczne wskazówki

Aby zwiększyć bezpieczeństwo swoich danych, Karpiński zaleca korzystanie z unikalnych, długich haseł. Pomocne mogą być także rymowanki lub fragmenty piosenek ze znanymi tylko nam specjalnymi znakami, które są łatwe do zapamiętania, a jednocześnie trudne do złamania przez cyberprzestępców.

Ponadto unikanie używania tego samego hasła dla wielu kont i korzystanie z generatorów haseł to kluczowe kroki, które każdy powinien podjąć. Tylko tak możemy skutecznie chronić swoje konta przed cyberzagrożeniami i zachować bezpieczeństwo online.

Popularne artykuły

Kiedyś „najbrzydsza panna młoda”, dziś piękna kobieta! Zobacz jak się zmieniła

Jak unikać nudy w związku?

Wydłużenie dodatkowego zasiłku opiekuńczego! Jak złożyć wniosek?