Newsy

Lekcje religii na nowych zasadach: Zmiany już od września!

Dnia 30 kwietnia na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt nowelizacji rozporządzenia ministra edukacji dotyczącego zasad organizacji nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach. Przewidywana zmiana ma być wprowadzona od 1 września 2024 roku.

Dyskusje o lekcjach religii

Temat lekcji religii w szkołach nadal wzbudza wiele dyskusji. Już na początku roku szkolnego 2023/24 rodzice i uczniowie aktywnie dzielili się w sieci swoimi obserwacjami dotyczącymi planów lekcji, które często umieszczane były w centralnej części harmonogramu zajęć. Dla tych uczniów, którzy nie uczestniczą w lekcjach religii, tworzyły się więc tzw. "okienka".

Nowe zasady organizacji lekcji

W wielu placówkach edukacyjnych zdarza się, że tylko niewielka część klasy uczestniczy w zajęciach z religii. Od 1 września planowane jest wprowadzenie bardziej elastycznych zasad organizacji tych lekcji dla takich przypadków. Chodzi o umożliwienie szkołom i przedszkolom elastycznego podejścia do organizacji nauki religii, gdy liczba uczniów chętnych do uczestnictwa jest niewystarczająca.

Warunki obecnej organizacji

Obecnie, jeśli na lekcje religii lub etyki zgłosi się co najmniej siedmiu uczniów w danym oddziale lub klasie, to szkoła lub przedszkole musi zorganizować te zajęcia w ramach tego konkretnego oddziału lub klasy. Jeśli liczba uczniów jest niższa, placówka może zobowiązać się do prowadzenia lekcji w formie grupowej, obejmującej uczniów z różnych klas czy oddziałów.

Ułatwienia w organizacji

Zapowiedziana nowelizacja rozporządzenia ma na celu ułatwienie organizacji lekcji religii oraz etyki w formie grupowej, obejmującej uczniów z różnych oddziałów lub klas. Nowe przepisy mają także dotyczyć przedszkoli, a także klas IV-VIII szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych.

Limit liczby uczniów

Według zapowiedzi, w przypadku grup międzyoddziałowych lub międzyklasowych, składających się z uczniów różnych oddziałów klasowych lub roczników, maksymalna liczba uczniów będzie ograniczona. W klasach IV-VIII szkół podstawowych oraz w szkołach ponadpodstawowych będzie to maksymalnie 30 uczniów, natomiast w przedszkolach i klasach I-III szkół podstawowych - maksymalnie 25 dzieci.

Ponadto, nowe przepisy przewidują możliwość tworzenia grup międzyklasowych wyłącznie w ramach tego samego etapu edukacyjnego. Oznacza to, że w szkole podstawowej grupy takie będą formowane wyłącznie dla klas I-III lub klas IV-VIII. Informacje te zawarte są w depeszy PAP.

Popularne artykuły

Panna: Bliska osoba może szukać u Ciebie pocieszenia! Horoskop dzienny na 2 kwietnia!

Czy Polacy popierają wyeliminowanie gotówki? Wyniki tej ankiety nie wzbudzają wątpliwości!

Rekordowa waloryzacja emerytur w 2024! Świadczenia wyższe nawet o 500 zł!