Urzędnicy zapukają do tysięcy Polaków! Będą zadawać kluczowe pytania
Kilkadziesiąt tysięcy Polaków otrzymało list z zapowiedzią wizyty urzędnika GUS. Okazuje się, że pracownicy już odwiedzają mieszkańców i zadają kluczowe pytania.
Urzędnicy zapytają o źródło dochodów
Ponad 20 tysięcy Polaków otrzymało list, w treści którego znajdowała się zapowiedź wizyty urzędnika Głównego Instytutu Statystycznego. Polacy, którzy otrzymali wiadomość zostali wytypowani w drodze losowania. Celem wizyty jest przeprowadzenie ankiety dotyczącej źródła dochodu, warunków życia oraz warunków mieszkaniowych. Urzędnicy rozpoczęli prace w terenie 22 kwietnia. Akcja ma potrwać do końca czerwca 2024 roku.
Pozyskanie aktualnych danych
Główny Instytut Statystyczny udzielił wywiadu dla portalu TVN24. Poinformował, że celem przeprowadzanych ankiet jest pozyskanie aktualnych i porównywalnych na poziomie krajów UE danych, które dotyczą wykluczenia społecznego, dochodów, czy ubóstwa. Ankiety są elementem Europejskiego Badania Warunków Życia Ludności.
" [...] najbardziej wiarygodne oceny w badaniu uzyskuje się, jeżeli w badaniu w kolejnych latach uczestniczą te same osoby. Wielu z Państwa uczestniczyło w przynajmniej jednym z czterech etapów wspomnianego badania" - dodano w wywiedzie dla TVN24.
Nie trzeba wpuszczać ankietera do domu
Ważną informacją jest to, że nie musimy wpuszczać ankietera do domu. Na pytania można odpowiedzieć online (samopis internetowy) lub telefonicznie.
Czego będą dotyczyć pytania?
Pytania dotyczą między innymi:
-
cech demograficznych respondentów,
-
aktywności ekonomicznej na rynku pracy,
-
warunków mieszkaniowych,
-
poziomu i źródła dochodów,
-
uczestnictwa w procesie edukacji oraz opiece formalne nad dziećmi,
-
sytuacji materialnej, stopnia zaspokojenia podstawowych potrzeb,
-
stanu zdrowia.
Zadania GUS
Główny Urząd Statystyczny (GUS) to polska instytucja zajmująca się zbieraniem, analizowaniem i publikowaniem danych statystycznych na temat różnych aspektów życia społeczno-gospodarczego w Polsce. GUS prowadzi badania dotyczące m.in. demografii, rynku pracy, gospodarki, rolnictwa, edukacji, zdrowia oraz wielu innych dziedzin. Dane te są wykorzystywane zarówno przez rząd, jak i inne instytucje, przedsiębiorstwa, naukowców oraz społeczeństwo w celu analizy trendów i podejmowania decyzji. GUS odgrywa kluczową rolę w tworzeniu bazy danych i informacji, które są niezbędne do oceny i planowania rozwoju kraju.