Dofinansowania

17 tysięcy złotych na zmianę miejsca zamieszkania! Te osoby mogą skorzystać ze specjalnego bonu!

W 2024 roku bon na zasiedlenie może sięgnąć niemal 17 tysięcy złotych, stanowiąc wsparcie finansowe na koszty związane z zakwaterowaniem. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nad modyfikacją przepisów, aby każdy mógł starać się o ten bon, niezależnie od wieku.

Kryteria uzyskania bonu zasiedleniowego

Jednak nie każda osoba bezrobotna, która podejmuje pracę poza swoim obecnym miejscem zamieszkania, spełnia kryteria pozyskania bonu zasiedleniowego. Jakie wymagania trzeba spełnić, aby móc ubiegać się o to wsparcie? Wystarczy zarejestrować się w urzędzie pracy i już tego samego dnia złożyć wniosek o bon zasiedleniowy.

Dodatkowo, o otrzymanie bonu na zasiedlenie mogą starać się osoby:

  • zarejestrowane jako bezrobotne w Powiatowym Urzędzie Pracy,
  • w wieku poniżej 30 lat,
  • planujące podjęcie pracy poza swoim obecnym miejscem zamieszkania,
  • które podejmą pracę poza miejscem zamieszkania, otrzymując wynagrodzenie lub dochód co najmniej równe minimalnemu wynagrodzeniu za pracę brutto miesięcznie oraz będące ubezpieczone społecznie z tego tytułu,
  • planujące przeprowadzkę w związku z nową pracą, której odległość od dotychczasowego miejsca zamieszkania wynosi co najmniej 80 km lub czas podróży do miejsca pracy i powrót przekracza łącznie 3 godziny dziennie,
  • zobowiązane do utrzymania zatrudnienia lub prowadzenia działalności gospodarczej przez co najmniej 6 miesięcy.

Procedura i regulacje dotyczące bonu

Wartość bonu na zasiedlenie nie może przekroczyć 200% przeciętnego wynagrodzenia. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego za marzec wynika, że przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 8409 zł, co oznacza, że wsparcie może sięgnąć nawet 16,8 tys. zł - informuje "Fakt". Warto zaznaczyć, że osoba bezrobotna musi również złożyć wniosek o bon zasiedleniowy do starostwa, aby móc go otrzymać. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku, zawierana jest umowa. Starosta ma na to czas do 30 dni od momentu złożenia wniosku.

Gdy pracownik straci pracę i później znajdzie nową, musi zwrócić do urzędu część przyznanej kwoty, adekwatną do czasu bezrobocia. Pracownik ma 30 dni od otrzymania wezwania od starosty na dokonanie tego zwrotu.

Nowe zasady przyznawania bonów

W kwietniu Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło plan wprowadzenia nowych zasad przyznawania bonów na zasiedlenie. Główną zmianą ma być możliwość ubiegania się o bonus dla wszystkich bezrobotnych, niezależnie od wieku. Dodatkowo, pracodawcy zatrudniający osoby w wieku emerytalnym, tj. kobiety mające 60 lat lub mężczyzn mających 65 lat, będą kwalifikowani do otrzymania wsparcia finansowego.

Popularne artykuły

Dlaczego warto jeść makrelę? Poznaj przepisy na pyszne pasty

Wykorzystaj to podczas ODCHUDZANIA!

Skorpion: Dziś możesz odkryć coś, co zmieni Twoje podejście do partnera! Horoskop dzienny na 18 czerwca