Niepewna przyszłość ofert typu all inclusive! Hotelarze zwracają uwagę na istotny problem!
Według prezesa Stowarzyszenia Profesjonalnych Menedżerów Hoteli, Hakana Saatçioglu, koncepcja all inclusive staje w sprzeczności z zrównoważonym rozwojem, ze względu na problem marnowania żywności i potrzebę podjęcia działań w tej kwestii.
Problemy i zmiany w sektorze hotelarskim w Turcji
Sektor hotelarski przygotowuje się na nadchodzący sezon wakacyjny, a Turcja pozostaje jednym z popularnych kierunków podróży. Jednakże, pomimo atrakcyjności oferty all inclusive, pojawił się pomysł zmiany tego modelu z uwagi na rosnący problem marnowania żywności.
Konieczność restrukturyzacji oferty all inclusive
Hakan Saatçioglu podkreślił, że w obiektach hotelowych koszt żywności i napojów dla gości jest z góry ustalony, co sprzyja marnotrawstwu. Dla zrównoważonego rozwoju konieczne jest więc ponowne rozważenie i zdefiniowanie zasad koncepcji all inclusive, aby zachować reputację wśród świadomych społeczeństw.
Jeśli nie zrewidujemy i nie zdefiniujemy na nowo zasad koncepcji all inclusive, uważam, że w nadchodzących latach nie będziemy w stanie utrzymać naszej pozycji w świadomych społeczeństwach i krajach europejskich, w których wyróżniamy się koncepcją all-inclusive
- stwierdził Saatçioglu cytowany przez portal Turkiye Travel News.
Wpływ zmiany strategii na jakość oferty
Prezes Stowarzyszenia Profesjonalnych Menedżerów Hoteli zaznaczył, że zmiana strategii nie oznacza obniżenia jakości ani różnorodności produktów. Głównym celem jest zwiększenie świadomości na temat marnowania żywności, szczególnie w kontekście alarmujących danych dotyczących Turcji. Według raportu ONZ z 2021 r. każdy mieszkaniec tego kraju marnuje 93 kg przetworzonej żywności rocznie, co przekłada się na zawrotną liczbę 7,7 mln ton. Według oficjalnych statystyk Turcja należy do światowej czołówki pod względem ilości marnowanego jedzenia.
Marnowanie żywności w Polsce
Według raportu Federacji Polskich Banków Żywności "Nie Marnuj Jedzenia 2023", aż 56% Polaków przyznaje się do marnowania żywności, co skutkuje ogromnymi ilościami wyrzucanego jedzenia - nawet 4,8 mln ton w skali roku. Oznacza to konieczność intensyfikacji działań mających na celu podniesienie świadomości społecznej w tej kwestii.