Szczegóły świadczenia "Aktywnie w żłobku": Kto skorzysta i na jakich zasadach?
Rząd wprowadza nowe świadczenie o nazwie „Aktywnie w żłobku”, które ma służyć dofinansowaniu kosztów opieki nad dzieckiem w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. Jakie będą kryteria przyznawania tego wsparcia?
Rodzaje świadczeń w programie "Aktywny Rodzic"
Niedawno pisaliśmy o projekcie ustawy, który przewiduje trzy rodzaje świadczeń w ramach programu „Aktywny Rodzic”:
- Świadczenie „Aktywni Rodzice w Pracy”
- Świadczenie „Aktywnie w Żłobku”
- Świadczenie „Aktywnie w Domu”
Celem tych świadczeń jest ułatwienie rodzicom i opiekunom pogodzenia obowiązków rodzicielskich z aktywnością zawodową. Ważne jest, że dla jednego dziecka w danym miesiącu przysługuje tylko jedno z tych świadczeń.
Przepisy świadczenia "Aktywnie w Żłobku"
Przepisy dotyczące świadczenia „Aktywnie w Żłobku” regulowane są przez rozdział trzeci projektowanej ustawy dotyczącej wspierania rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu dziecka zatytułowanej "Aktywny Rodzic". Zgodnie z tymi przepisami, świadczenie to będzie przysługiwać rodzicom dzieci uczęszczających do żłobka, klubu dziecięcego lub objętych opieką dziennego opiekuna, nie dłużej jednak niż do ukończenia roku szkolnego, w którym dziecko kończy 3 lata życia, lub - w przypadku niemożności lub utrudnienia objęcia dziecka wychowaniem przedszkolnym - do ukończenia 4 roku życia.
Szczegóły finansowe świadczenia
Świadczenie to wynosi 1500 zł miesięcznie na dziecko objęte opieką w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. Dla dzieci posiadających orzeczenie o niepełnosprawności, które wymaga stałej lub długotrwałej opieki oraz konieczności współudziału opiekuna w procesie leczenia, rehabilitacji i edukacji, świadczenie wynosi 1900 zł miesięcznie. Niemniej jednak, wysokość świadczenia nie może przekroczyć opłaty ponoszonej przez rodziców za pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna.
Kryteria przyznawania świadczenia
Projektowane przepisy dotyczące świadczenia „Aktywnie w Żłobku” precyzują warunki jego przyznawania oraz kryteria finansowe.
Świadczenie to zostanie przyznane, jeśli opłata ponoszona przez rodziców za pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna nie przekracza 120% uśrednionego kosztu utrzymania dziecka w tych placówkach.
Kwota opłaty ponoszonej przez rodziców za pobyt dziecka będzie uwzględniała:
- środki finansowe uzyskane z programów wspierających instytucje opieki nad dziećmi w wieku do lat 3,
- ewentualne ulgi przyznane przez placówki opieki nad dziećmi lub przez jednostki samorządu terytorialnego.
Opłata nie obejmie kosztów wyżywienia.
Procedury i warunki świadczenia
Kwota świadczenia będzie zaokrąglana do pełnych dziesiątek złotych w górę i ogłaszana w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski” przez ministra odpowiedzialnego za sprawy rodziny.
W przypadku rodziców żyjących w separacji lub rozwiedzionych, którzy opiekują się dzieckiem na zmianę, świadczenie będzie ustalane na połowę kwoty dla każdego z nich, nie przekraczając jednak opłaty ponoszonej przez danego rodzica.
Świadczenie będzie przekazywane na konto bankowe placówki opieki lub dziennego opiekuna najpóźniej do 20. dnia każdego miesiąca za poprzedni miesiąc.
Świadczenie nie będzie przyznawane, jeśli dziecko otrzymuje jednocześnie inne świadczenia z programu „Aktywny Rodzic”, tj. „Aktywni Rodzice w Pracy” lub „Aktywnie w Domu”.