Newsy

Darmowa komunikacja miejska dla seniorów: Trzeba spełnić ten jeden warunek, by ją otrzymać!

Emeryci w całej Polsce mogą cieszyć się darmową komunikacją miejską, pod warunkiem spełnienia jednego kryterium. Choć niektórzy już korzystają z tego przywileju, inni muszą jeszcze na niego poczekać.

Kryterium uzyskania darmowej komunikacji

Darmowa komunikacja miejska dla emerytów już działa. Część seniorów już korzysta z tego przywileju, a reszta musi spełnić tylko jeden prosty warunek.

Aby móc skorzystać z darmowej komunikacji miejskiej, wystarczy osiągnąć wiek 70 lat. To jedyny warunek, który trzeba spełnić, aby podróżować bez opłat środkami transportu miejskiego. Co istotne, nie ma potrzeby składania żadnych wniosków - wystarczy jedynie legitymacja emeryta lub inny dokument potwierdzający wiek, który trzeba okazać w przypadku kontroli biletu. 

Regionalne różnice w ulgach komunikacyjnych

W niektórych regionach Polski emeryci mogą cieszyć się ulgami w komunikacji miejskiej jeszcze przed osiągnięciem 70. roku życia. Warunki i zakres tych ulg różnią się w zależności od miasta. Na przykład w Szczecinie 55-letnie kobiety i 60-letni mężczyźni mogą podróżować za połowę ceny biletów, podczas gdy w Warszawie osoby, które ukończyły 65 lat, mogą skorzystać z rocznego "biletu seniora" za jedyne 50 zł.

Miasta z najłatwiejszym dostępem do darmowej komunikacji

Najprościej jednak darmową komunikację miejską uzyskać jest w Bydgoszczy, Wrocławiu i Lublinie, gdzie 65-letni emeryci mogą podróżować bez opłat. Podczas gdy mężczyźni osiągający ten wiek korzystają z tego przywileju wraz z emeryturą, kobiety, dla których wiek emerytalny wynosi 60 lat, muszą jeszcze poczekać. Mają wówczas możliwość skorzystania z 50% zniżki na bilety, która przysługuje im jako emerytkom. W ten sposób otrzymują ulgę komunikacyjną do czasu ukończenia 65 roku życia.

Popularne artykuły

Wazon z dużej muszli

Pozbądź się kamienia na zębach domowym sposobem!

Jak Polacy spędzą majówkę 2024? Te kierunki wyjazdów są najpopularniejsze!