Biznes i finanse

Rewolucja w Kodeksie pracy! Te przepisy spowodują spore zamieszanie

 

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki społecznej ogłosiło rozpoczęcie prac nad tak zwanym zatrudnieniem domniemanym. Resort twierdzi, że planowane zmiany będą rewolucyjne. Czym jest domniemanie zatrudnienia? Co zmieni się w Kodeksie pracy?

Czym jest domniemanie zatrudnienia?

Domniemanie zatrudnienia może wystąpić w sytuacjach, gdy osoba samozatrudniona lub posiadająca umowę cywilnoprawną pracuje w taki sposób, jak osoba na etacie, jednak nie posiada umowy o pracę. 

- Szacuje się, że około 30 milionów osób pracujących w Unii Europejskiej za pośrednictwem platform internetowych dziś pozbawionych jest ochrony pracowniczej, jaką mogą się cieszyć osoby zatrudnione na umowach o pracę, na etatach - zwróciła uwagę w RMF FM Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej.

Szefowa resortu dodała, że mowa między innymi o kurierach, tłumaczach, księgowych, itd. Te osoby traktowane są co do zasady jako jednoosobowe działalności gospodarcze, jako instytucje biznesowe, a są to po prostu pracownicy nieposiadający umowy o pracę - twierdzi.

UE wprowadzi rewolucję w Kodeksie pracy

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk wyjaśnia, że Unia Europejska w ubiegłym tygodniu przyjęła unijną dyrektywę w sprawie poprawy warunków pracy za pośrednictwem platform internetowych. 

Oznacza to, że kraje członkowskie mogą w niedługim czasie, bo w ciągu dwóch lat, zostać zobowiązane do wprowadzenia u siebie domniemania zatrudnienia. 

Gdy przepisy o domniemaniu zatrudnienia wejdą w życie, pracownik pracujący za pośrednictwem platformy, pod nadzorem, którego godziny pracy są regulowane, będzie domyślnie traktowany jako pracownik. Spełnia bowiem wszystkie zasady pracy na etacie.

W takim przypadku "ciężar udowodnienia, że to nie jest pracownik, tylko firma, drugi biznes, spoczywałby na platformie internetowej".

Państwowa Inspekcja Pracy dostanie nowe kompetencje

W świetle tych doniesień nasuwa się pytanie, w jaki sposób egzekwowane będą nowe przepisy.

Szefowa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wyjaśnia, że Państwowa Inspekcja Pracy może otrzymać nowe uprawnienia, między innymi kompetencje, "które umożliwiałyby podczas kontroli, w drodze decyzji administracyjnej, przekształcanie umowy tej fałszywej, B2B, czy umowy cywilnoprawnej, jeżeli zachodzą przesłanki do uznania stosunku pracy".

Popularne artykuły

Dlaczego tak chętnie krytykujemy innych ludzi?

Niebezpieczne komary zagrażają Europie! Ekspertka ostrzega przed masowymi zachorowaniami!

13 trików z Internetu, które okazały się SZKODLIWE!