Prawo

Te osoby mogą leczyć się bezpłatnie na NFZ! Nawet, jeśli nie posiadają ubezpieczenia

Obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego w Polsce podlegają wszyscy, a w przypadku dzieci to rodzice, opiekunowie prawni lub inne podmioty mają obowiązek zgłoszenia dziecka do ubezpieczenia. Część dzieci jednak nigdy nie pojawiła się w systemie osób ubezpieczonych. Czy to oznacza, że szpital lub lekarz mogą odmówić leczenia? Poznaj szczegóły.

Obowiązek zgłoszenia dziecka do ubezpieczenia

Zgodnie z ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych – obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego podlegają:

  • wszystkie dzieci do czasu rozpoczęcia realizacji obowiązku szkolnego,
  • uczniowie w rozumieniu przepisów o systemie oświaty oraz
  • dzieci przebywające w placówkach resocjalizacyjnych, wychowawczych, opiekuńczych lub w domach pomocy społecznej, niepodlegające obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego z innego tytułu.

W zależności od sytuacji rodzinnej dziecka, obowiązek zgłoszenia dziecka do ubezpieczenia spoczywa na rodzicach, opiekunach, dziadkach, szkole lub Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

Co z dziećmi bez ubezpieczenia zdrowotnego?

Jeśli z jakichś powodów dziecko nie zostało zgłoszone do ubezpieczenia, a tym samym nie posiada ubezpieczenia zdrowotnego to nie oznacza, że nie ma prawa do korzystania z powszechnej opieki zdrowotnej.

Każde dziecko do 18. roku życia, ma prawo do korzystania w Polsce z bezpłatnej opieki zdrowotnej, finansowanej przez NFZ, nawet jeśli nigdy nie zostało zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego. Posiadają dokładnie takie same prawa, jak dzieci ubezpieczone. 

Prawo to obejmuje dzieci do 18. roku życia, które są obywatelami Polskimi, ale także te, które:

  • uzyskały w Polsce status uchodźcy, ochronę uzupełniającą lub zezwolenie na pobyt czasowy udzielone w celu połączenia się z zamieszkującą na terytorium Polski rodziną i same zamieszkują na terytorium Polski,
  • pobierają rentę rodzinną i mają miejsce zamieszkania na terytorium państwa członkowskiego UE, państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) lub Wielkiej Brytanii lub
  • pobierają świadczenie pieniężne przysługujące im jako członkom rodziny funkcjonariuszy lub żołnierzy zawodowych, których śmierć nastąpiła w związku ze służbą albo podjęciem poza służbą czynności ratowania życia, zdrowia ludzkiego lub mienia oraz mają miejsce zamieszkania na terytorium państwa członkowskiego UE, EFTA lub Wielkiej Brytanii.

 

Dziecku nie można odmówić udzielenia świadczeń

Podmiot leczniczy ma prawo do żądania przedstawiania dokumentów potwierdzających objęcie dziecka ubezpieczeniem zdrowotnym. 

Brak takiego potwierdzenia nie może być jednak powodem do odmowy udzielenia świadczeń. Celem prośby o te dokumenty jest identyfikowanie podstawy prawnej uprawnienia dziecka do świadczeń zdrowotnych przez poszczególnych świadczeniodawców.

Jeśli dziecko nie ma ubezpieczenia, podmiot leczniczy ma prawo poprosić o dokument potwierdzający jego tożsamość lub skrócony odpis aktu urodzenia.

Brak powyższych dokumentów nie jest podstawą do odmówienia dziecku świadczeń medycznych. 

Kobieta w ciąży, podczas porodu i w połogu

Analogiczne przepisy prawne dotyczą także kobiet w ciąży, w trakcie porodu i połogu.

Obywatelki Polski, ale także które uzyskały w naszym kraju status uchodźcy, ochronę uzupełniającą lub zezwolenie na pobyt czasowy udzielone w celu połączenia się z zamieszkującą tu rodziną, mają prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej w okresie ciąży, porodu i połogu - bez względu na brak ubezpieczenia zdrowotnego. 

 

  

 

 

 

Popularne artykuły

Zaskakujące zastosowania mydła w kostce!

Świetny sposób na słabe dziąsła!

Nowy podatek związany z koronawirusem? Czy rządy wprowadzą Covid Tax?