Prawo

Od 1 stycznia 2024 koniec z całodobowy dyżurem! Jednak są wyjątki! Pozytywne zmiany w aptekach

Od 1 stycznia 2024 roku obowiązują nowe zasady dyżurowania aptek. Rada powiatu Świebodzińskiego postanowiła, że apteki ogólnodostępne będą dyżurować do godziny 24:00. Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim wprowadza jednak istotne zmiany.

Apteki nie mogą dyżurować tylko do 24:00

Wojewoda lubuski uważa, że pacjenci powinni mieć stały (całodobowy) dostęp do aptek. Mężczyzna uważa, że powinna być zachowana ciągłość świadczeń. W związku z tym skierował skargę do sądu. Zaskarżył on uchwałę rady Powiatu Świebodzińskiego do wojewódzkiego Sadu Administracyjnego.

Podkreślił, że dyżur aptek od godziny 8:00 do 24:00 w soboty, niedziele i święta oraz od 20:00 do 24:00 w dni powszednie jest zbyt zawężony. Sąd Administracyjny uznał, ze zarzuty wojewody są zasadne. Ponadto stwierdził częściową nieważność uchwały (art. 94 ust. 1 Prawa farmaceutycznego). Podkreślił, że rozkład godzin pracy aptek ogólnodostępnych powinien być dostosowany do potrzeb ludności i zapewniać jej dostępność świadczeń również przez całą noc, w niedzielę, święta i inne dni wolne od pracy.

Sąd podkreślił, że zwrot „pora nocna” (a nie część pory nocnej) nie może być zawężony jedynie do wyżej wymienionych godzin, jeśli uchwała w sprawie ustalenia rozkładu godzin pracy aptek została przyjęta przed 1 stycznia 2024 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny stwierdził, że treść zaskarżonej przez wojewodę uchwały Rady Powiatu świebodzińskiego jest niezgodna z prawem.

Zmiany w nocnych dyżurach aptek

Nowe przepisy wdrożono także w zakresie funkcjonowania nocnych dyżurów aptek.

Nocne dyżury nie są już przymusowe i bezpłatne. Od nowego roku stały się płatne i dobrowolne.

Dyżur apteki do godziny 23:00 ma zostać opłacony przez NFZ. Po tej godzinie otwarcie apteki będzie dobrowolne. Od 1 stycznia NFZ płaci 148,47 zł za każdą godzinę dyżuru.

Nowelizacja wprowadziła zmiany w definicji „dyżuru nocnego”. Teraz jest to dyżur trwający przez kolejne 2 godziny między 19:00 a 23:00. W dni wolne od pracy dyżur ma trwać przez 4 godziny między 10:00 a 18:00.

W przypadku powiatów z miastami poniżej 40 tysięcy mieszkańców, zarząd powiatu może wyznaczać apteki do pełnienia dyżurów nocnych lub świątecznych, jeśli będzie to niezbędne do zaspokojenia potrzeb mieszkańców.

Popularne artykuły

Robert Lewandowski otwiera swoją restaurację! Spróbujecie jego dań?

JAK PRZEDŁUŻYĆ ŚWIEŻOŚĆ CEBULI?

Meble bielone. Kolekcja Amelia.