Newsy

Bon na 1500 zł od Biedronki? Uwaga: To oszustwo! Klienci dostają tajemnicze wiadomości

Oszuści próbują wykorzystać wojnę cenową między Lidlem, a Biedronką. Wysyłają do klientów wiadomości, w których podszywają się pod popularną sieć.

Bon "od Biedronki" na 1500 złotych 

Oszuści stworzyli nowy proceder, w którym podszywają się pod sieć Biedronka. Do klientów rozsyłane są maile i informacją o wygranym bonie Biedronki o wartości 1500 złotych,

W treści wiadomości można przeczytać:

„Mamy ogromną przyjemność przekazać Ci niezwykle ekscytującą wiadomość! Zostałeś wybrany jako jedno z szczęśliwych osób, które otrzymują ekskluzywny Bon Biedronka o wartości hojnych 1500”

Oszuści podszywający się pod przedstawicieli sieci podkreślają w wiadomości, że bon daje szansę na niesamowite zakupy w jakościowych produktów w atrakcyjnych cenach.

W mailu jest także instrukcja dotyczą sposobu odebrania bonu. Należy kliknąć w udostępniony link aby potwierdzić tożsamość. Po tej czynności zostanie przesłany unikalny kod.

Oszuści informują, że następnie wystarczy udać się do sklepu na zakupy i okazać kod przy kasie. Kasjer naliczy zniżkę o wysokości 1500 złotych.

„Dziękujemy za Twoje ciągłe wsparcie i zaufanie Biedronki w kwestii Twoich zakupów. Już nie możemy doczekać się, aby Cię zobaczyć w naszym sklepie, a Ty skorzystać z Bonu Biedronka o wartości 1500zł. Gratulacje jeszcze raz z okazji wygranej. Szczęśliwych zakupów!” - czytamy za końcu wiadomości.

Nie dajmy się oszukać! Bądźmy czujni!

Najważniejszym elementem jest uważne czytanie i weryfikowanie informacji. Należy zwracać uwagę na to, co autoryzujemy.

Oszuści często podrabiają wygląd strony, z której korzystamy. Nasze podejrzenia może wzbudzić styl napisanych informacji. Dane takie często zawierają błędy gramatyczne czy ortograficzne, mogą być niespójne.

Należy więc zwracać uwagę na adres w przeglądarce (np. zamieniona kolejność liter lub podstawienie innych liter, cyfr).

Policja apeluje, aby zawsze sprawdzać, czy witryna jest bezpieczna. Jeśli korzystamy z kodów autoryzacyjnych przesłanych SMS-em przez bank lub inne instytucje należy sprawdzać, czy zawiera on polskie znaki.

Należy pamiętać, aby nie otwierać podejrzanych linków i nie wpisywać nigdzie swoich danych karty.

Uwaga na phishing 

Oszustwo phishingowe polega na próbie wyłudzenia wrażliwych danych, takich jak loginy, hasła, dane do kart kredytowych, a nawet tożsamości, przez podszywanie się pod zaufane podmioty. Osoby dokonujące phishingu często wykorzystują do tego celu e-maile, wiadomości tekstowe (SMS), media społecznościowe lub fałszywe strony internetowe, które na pierwszy rzut oka mogą wyglądać jak autentyczne witryny znanych firm, instytucji finansowych czy usług internetowych.

Oszuści stosują różne metody, aby przekonać ofiarę do podania swoich danych. Najczęściej używają przekonujących i pilnych komunikatów, które sugerują, że konieczne jest natychmiastowe działanie, np. zaktualizowanie danych konta, potwierdzenie tożsamości czy zapłacenie rzekomego długu. Wiadomości te mogą zawierać linki przekierowujące na fałszywe strony logowania lub załączniki zawierające złośliwe oprogramowanie.

Kluczowym elementem phishingu jest manipulacja psychologiczna, mająca na celu wywołanie poczucia pilności, strachu lub innych emocji, które skłonią ofiarę do podjęcia szybkich, nierozważnych działań. Aby się przed tym bronić, ważne jest, aby być sceptycznym wobec wszelkich nieoczekiwanych żądań podania danych osobowych, sprawdzać adresy URL pod kątem autentyczności oraz korzystać z oprogramowania antywirusowego i innych narzędzi zwiększających bezpieczeństwo w Internecie.

Popularne artykuły

Dlaczego drżą ci dłonie? Kilka możliwych przyczyn

Dieta Kwaśniewskiego – na czym to polega? Przykładowy jadłospis

Jak poradzić sobie z zacinającym się zamkiem?