Newsy

Ci pacjenci dostaną się do lekarza bez kolejki! Od 1 marca nowe przywileje w przychodniach

1 marca 2024 roku do przychodni weszły nowe przepisy, które ucieszą pewną grupę pacjentów. Rozporządzenie Miniasta Zdrowia wprowadziło pewne przywileje.

 

Ci pacjenci nie muszą już czekać w kolejce 

Nowelizacja rozporządzenia ministra zdrowia wprowadziła pozytywne zmiany dla pacjentów, którzy pobierają świadczenie kompensacyjne za szkody medyczne doznane w trakcie udzielania świadczeń opieki zdrowotnej (finansowanych ze środków publicznych w szpitalu). Od 1 marca 2024 roku są oni przyjmowani do lekarza POZ bez kolejki. Na korzystanie z tego przywileju pozwala kod identyfikacyjny.

 

 

Kto może dostać się do lekarza bez kolejki?

Z opieki medycznej poza kolejką mogą skorzystać:

  • kobiety w ciąży;
  • osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności;
  • osoby o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji;
  • Zasłużeni Honorowi Dawcy Krwi i Zasłużeni Dawcy Przeszczepu;
  • inwalidzi wojenni i wojskowi; kombatanci;
  • cywilne niewidome ofiary działań wojennych;
  • działacze opozycji antykomunistycznej i osoby represjonowane z powodów politycznych;
  • świadczeniobiorcy do 18 r.ż., u których stwierdzono ciężki i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu;
  • osoby deportowane do pracy przymusowej;
  • uprawnieni żołnierze lub pracownicy, których ustalony procentowy uszczerbek na zdrowiu wynosi co najmniej 30%;
  • weterani poszkodowani, których ustalony procentowy uszczerbek na zdrowiu wynosi co najmniej 30%;
  • żołnierze zawodowi, o których mowa w art. 287 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny, w przypadku korzystania ze świadczeń w podmiotach leczniczych, dla których podmiotem tworzącym jest Minister Obrony Narodowej, oraz przez niego nadzorowanych;
  • żołnierze pełniący terytorialną służbę wojskową, o których mowa w art. 325 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny, w przypadku korzystania ze świadczeń udzielanych w podmiotach leczniczych, dla których podmiotem tworzącym jest Minister Obrony Narodowej, oraz przez niego nadzorowanych.

Ponadto na oficjalnej stronie NFZ czytamy, że do korzystania poza kolejnością z ambulatoryjnej opieki zdrowotnej mają prawo Dawcy Przeszczepu.

Ponadto poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie przeszczepów korzystają osoby wpisane na krajowe listy osób oczekujących na przeszczepienie komórek, tkanek i narządów, zgodnie z przepisami o pobieraniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów.

O szczegółowych uprawnieniach poszczególnych grup pacjentów przeczytasz TUTAJ.

Przywileje dla pedagogów i psychoterapeutów

Efektem nowelizacji jest także wpisanie psychoterapeutów oraz pedagogów na listę zawodów medycznych. Dzięki temu mogą skuteczniej tworzyć dokumentacje związaną z leczeniem pacjentów.

 

Krótsze kolejki do diabetologa i endokrynologa

Znowelizowane rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej zakłada skrócenie czasu oczekiwania do poradni diabetologii oraz endokrynologii dziecięcej. Zostało ono opublikowane 20 lutego.

Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od 6 marca 2024 roku. Zakładają one poszerzenie listy lekarzy, którzy będą mogli przyjmować w poradniach endokrynologicznych i diabetologicznych oraz realizować porady dla dzieci. Resort uważa, że medycy w trakcie specjalizacji mają wystarczający zakres wiedzy. Są oni zdolni do udzielania fachowych porad.

Wdrożenie nowych przepisów ułatwi realizację stażu oraz skróci czas oczekiwania na poradę. Efektem będzie także sprawniejsza diagnostyka i leczenia pacjentów.

Placówki z obowiązkowym wyposażeniem

Rozporządzenia zakłada również dostosowanie się do wymogów wyposażenia placówek. Muszą być one wyposażone w programy do interpretacji danych z systemów ciągłego monitorowania glikemii metodami CGM-RY i FGM.

 

 

Popularne artykuły

GAZ - kiedy dzwonić po fachowca?

Wpłatomat pyta, skąd masz pieniądze. Musisz odpowiedzieć!

Pij codziennie rano ten napój, a POPRAWISZ swoje zdrowie!