Newsy

To koniec papierowych podręczników? Ministerstwo chce wprowadzić cyfrowe wersje!

Barbara Nowacka zabrała głos w sprawie podręczników szkolnych. Możliwe, że uczniów dotknie prawdziwa rewolucja. Kobieta zdradziła szczegóły podczas spotkania z młodzieżą.

Koniec papierowych podręczników?

Barbara Nowacka odbyła spotkanie z licealistami z krośnieńskiej szkoły im. Kopernika, podczas którego odniosła się do likwidacji papierowych podręczników. Kobieta zakomunikowała, że rozmawiała z wydawcami podręczników szkolnych. Mają być one dostępne cyfrowo.

„Rozmawiałam z wydawcami podręczników szkolnych, aby były dostępne cyfrowo, aby uczniowie nie musieli ich nosić do szkoły” - zakomunikowała minister cytowana przez Radio ZET.

Redukcja podstawy programowej o 20%

Ministerstwo Edukacji Narodowej planuje rewolucję programową. Resort planuje zredukować podstawę programową o 20%. Zmiany zostaną wdrożone do szkół od 1 września 2024 roku. Pozwolą one na dogłębne przerobienie całego materiału. Ponadto duża reforma zaplanowana jest na 2026 rok. Zmiany mają obejmować siedemnaście przedmiotów. Barbara Nowacka uważa, że młodzież ma przeładowany program nauczania. Kobieta twierdzi, że podstawa ma być wspólna i spójna i dla wszystkich.

Koniec z przedmiotem HiT

Minister edukacji zapowiedziała, że przedmiot historia i teraźniejszość nie będzie kontynuowany. Kobieta nie wyraziła pozytywnej opinii na temat podręcznika do tego przedmiotu.

Resort zapewni pomoc psychologiczną

Minister zdradziła także, że resort skupi się na zapewnieniu pomocy psychologicznej uczniom i nauczycielom, którzy borykają się z wypaleniem zawodowym.

Religia i etyka nie będzie wliczana do średniej

Ministerstwo proponuje również, aby oceny z religii i etyki nie były wliczane do średniej.

Trzy nowe przedmioty w szkole od września 2024

Resort Edukacji chce wprowadzić do podstawy programowej trzy nowe przedmioty:

  • zajęcia z edukacji zdrowotnej,

  • zajęcia z edukacji seksualnej,

  • zajęcia o tematyce prawnej.

Likwidacja prac domowych

Nowy rząd, spełniając jedną ze swoich przedwyborczych obietnic, planuje znieść prace domowe w klasach I-III. W przypadku klas VI-VIII prace domowe mają być natomiast nieobowiązkowe, a uczniowie nie będą otrzymywać za nie oceny.

Zniesienie prac domowych ma na celu między innymi zmniejszenie nierówności edukacyjnych, gdyż część dzieci otrzymuje pomoc rodziców, co wpływa na lepsze oceny.

Popularne artykuły

Jakie SEZONOWE WARZYWA dostępne są w kwietniu?

Jak skutecznie obniżyć ciśnienie?

Kiedy oficjalne rozpoczęcie sezonu grzewczego 2023? Dlaczego prawo nie podaje jednej daty?