Zmieniłeś miejsce zamieszkania? Pamiętaj o TEJ formalności! Inaczej może czekać cię kara finansowa
Jesteśmy obecnie w środku okresu rozliczania PIT-u za 2023 rok. W związku z tym warto przypomnieć o tym, że niektórzy powinni aktualizować swoje dane w skarbówce. Obowiązek ten dotyczy szczególnie trzech grup podatników. Poznaj szczegóły.
Zmiana właściwego urzędu skarbowego
Właściwość miejscowa urzędu skarbowego to termin określający placówkę, w której podatnik zobowiązany jest składać swoje deklaracje podatkowe. Właściwy urząd skarbowy określany jest na podstawie miejsca zamieszkania.
Z powodów osobistych lub zawodowych coraz częściej zmieniamy miejsce zamieszkania, a tym samym nakładamy na siebie obowiązek zmiany urzędu skarbowego. Jeśli o tym zapomnimy, stracimy płynność i spójność rozliczania się z urzędem skarbowym, co może przysporzyć nam kłopotów w przyszłości.
Obowiązek zmiany urzędu skarbowego. Kogo dotyczy?
Zmiana urzędu skarbowego dotyczy przede wszystkich trzech sytuacji.
Zmiana miejsca zamieszkania
W przypadku przeprowadzki do innego miasta lub gminy, podatnik zobowiązany jest w urzędzie skarbowym. Dzięki temu jego sprawy będą odpowiednio administrowane. Obowiązek ten dotyczy osób fizycznych, ale też przedsiębiorców z jednoosobową działalnością gospodarczą zarejestrowaną pod tym samym adresem, co adres zamieszkania.
Zmiana siedziby firmy
Podobny obowiązek leży na firmach, które zmieniają miejsce swojej siedziby. Dotyczy to zarówno jednoosobowych działalności gospodarczych, jak i spółek cywilnych czy handlowych.
Wyjazd za granicę lub powrót z zagranicy
Odpowiednich formalności należy dokonać także w przypadku wyjazdu za granicę. Osoby, które poza granicami Polski spędzają więcej niż 183 dni, przestają być rezydentami podatkowymi Polski. W tej sytuacji należy ustanowić inny urząd skarbowy w Polsce lub za granicą.
Jak zmienić urząd skarbowy?
Osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej, która zmieniła miejsce zamieszkania (w kraju lub za granicą) składa do aktualnego urzędu skarbowego druk ZAP-3.
Przedsiębiorca natomiast musi złożyć wniosek CEIDG-1 w urzędzie miasta lub gminy.
W obu przypadkach sprawę można załatwić online: poprzez profil zaufany na portalu ePUAP na stronie serwis.epuap.gov.pl.
Uwaga: zarówno druk ZAP-3 jak i wniosek CEIDG-1 teoretycznie należy złożyć niezwłocznie po zmianie miejsca zamieszkania. Prawo daje na to jednak maksymalnie 7 dni.
Co grozi za brak zmiany urzędu skarbowego?
Przypisanie do niewłaściwego urzędu skarbowego może skutkować brakiem komunikacji pomiędzy urzędem a podatnikiem, a w konsekwencji nieprawidłowym naliczeniem należności.
Co więcej, zmiana urzędu jest obowiązkowa, a więc niespełnienie tego obowiązku stanowi wykroczenie skarbowe, za które możemy zostać ukarani karą finansową.