Nawet 500 złotych więcej do emerytury! Te osoby powinny jak najszybciej złożyć wniosek!
Wielu Polaków może liczyć na wyższe emerytury. Wystarczy złożenie odpowiedniego wniosku do ZUS. Przedstawiamy szczegóły.
Ustal swój kapitał początkowy
Mowa o wyliczeniu kapitału początkowego. To odtworzona kwota składek na ubezpieczenie emerytalne, które zostały opłacone przez daną osobę lub jej płatnika składek przed 1 stycznia 1999 roku. Kapitał początkowy nie jest świadczeniem wypłacanym przez ZUS. Jego wysokość ma wpływ na wysokość emerytury.
ZUS może odtworzyć wkład finansowy danej osoby, który zasilał system emerytalne przez rozpoczęciem prowadzenia indywidualnych kont ubezpieczonych.
ZUS wylicza wkład danej osoby do systemu emertytalnego na podstawie stażu pracy i zarobków w danym okresie. Jeżeli nie złożymy dokumentów, które potwierdzą wysokość naszego wynagrodzenia, to za ten okres, wówczas przyjmuje się wynagrodzenie minimalne – proporcjonalnie do okresu i wymiaru czasu pracy.
„Kapitał początkowy to odtworzona kwota składek na ubezpieczenie emerytalne sprzed 1 stycznia 1999 r. Wcześniej nie byliśmy zobowiązani, by prowadzić indywidualne konta ubezpieczonych, więc nie możemy sprawdzić, ile pieniędzy faktycznie za Ciebie wpłacono. Dlatego jeśli urodziłeś się po 1948 r., obliczamy Twój wkład do systemu emerytalnego na podstawie Twojego stażu pracy i Twoich zarobków w tamtym okresie” – można przeczytać na stronie ZUS.
Dodajmy, że usługa jest bezpłatna.
Decyzja ustala jest najpóźniej z decyzją o ustaleniu prawa do emerytury.
Ważną informacją jest to, że w kapitale początkowym NIE uwzględnia się okresów prowadzenia gospodarstwa rolnego lub pracy w tym gospodarstwie.
To nawet 500 złotych więcej do emerytury
Kapitał początkowy określany jest na podstawie trzech kluczowych danych:
-
części uzależnionej od uwzględnionych okresów składkowych,
-
części uzależnionej od uwzględnionych okresów nieskładkowych,
-
części socjalnej.
Za każdy rok pracy składkowej przed rokiem 1999, oblicza się wartość przyjmując 1,3% od podstawy obliczeniowej, biorąc pod uwagę każdy pełny miesiąc pracy.
W przypadku okresów bez składek, również przed 1999 rokiem, wartość ta wynosi 0,7% od podstawy obliczeniowej za każdy rok, z uwzględnieniem pełnych miesięcy.
Część socjalna kapitału początkowego wyliczana jest z 24% określonej kwoty bazowej, która równa się 100% średniego miesięcznego wynagrodzenia za II kwartał 1998 roku, czyli 1220,89 zł. Oznacza to, że kwota ta wynosi 293,01 zł.
Dodatkowo, uwzględnia się współczynnik p, który jest proporcjonalny do wieku oraz stażu ubezpieczeniowego (uwzględniając okresy składkowe i nieskładkowe) uzyskanego do końca 1998 roku.
Kto może ubiegać się o ustalenie kapitału początkowego?
O ustalenie kapitału początkowego może ubiegać się każdy, kto:
- urodził się po 31 grudnia 1948 roku,
- pracował przed 1 stycznia 1999 roku i miał opłacane składki na ubezpieczenie społeczne, na przykład przez pracodawcę.
ZUS ustala kapitał początkowy także dla osoby, która urodziła się przed 1949 rokiem – jeśli spełnia WSZYSTKIE warunki. Znajdziesz je TUTAJ.
Konieczne jest złożenie wniosku
Aby ZUS obliczył kapitał początkowy konieczne jest złożenie wniosku. Możemy to zrobić:
- w formie listowej,
- w formie elektronicznej,
- za pośrednictwem platformy PUE ZUS.
Wniosek należy złożyć na formularzu EKP. Konieczne jest dołączenie danych o okresach składkowych i nieskładkowych (druk ERP-6).
Do wniosku należy dołączyć dokumenty, które udokumentują potwierdzenie okresów (muszą być to oryginalne dokumenty lub kopie poświadczone notarialnie).
Wniosek można złożyć osobiście lub przez pełnomocnika.
Kiedy złożyć wniosek?
Im szybciej złożymy wniosek, tym lepiej. Wiele zakładów pracy jest likwidowanych lub przekształcanych. Można więc mieć trudności z uzyskaniem dokumentów, które potwierdzają twoje zatrudnienie i wynagrodzenie.