Biznes i finanse

Zmiana, na którą czekało wielu Polaków odroczona! Minister o wsparciu dla kredytobiorców

Minister Finansów wypowiedział się na temat terminu rozpoczęcia wakacji kredytowych 2024. Okazuje się, że pierwotny termin będzie przesunięty.

Termin rozpoczęcia wakacji kredytowych 2024 

Pierwotnie projekt zakładał, że wakacje kredytowe 2024 wejdą w życie w marcu. Ministerstwo Finansów poinformowało jednak, że przepisy wejdą w życie z przesunięciem.

Andrzej Domański uważa, że konieczne jest przesunięcie jednego miesiąca wakacji kredytowych na drugi kwartał 2024 roku.

„W związku z koniecznością procedowania procesu legislacyjnego proponuje się, aby zawieszenie to przysługiwało w wymiarze w wymiarze dwóch miesięcy, od dnia 1 kwietnia 2024 r. do dnia 30 czerwca 2024 r., zaś w przypadku kolejnych kwartałów - w wymiarze miesiąca w każdym kwartale” zakomunikował minister Finansów w radiowej Jedynce. 

Resort Finansów poinformował, że kryterium do przyznaniu wakacji kredytowych będzie wskaźnik RdD (stosunek raty do dochodu).

W 2024 roku kredytobiorcy, których rata jest wyższa niż 35% dochodu będą mogli skorzystać z wakacji:

  • dwukrotnie w drugim kwartale 2024 roku,

  • po jednej racie w dwóch kolejnych kwartałach 2024 roku.

Zmiany w wakacjach kredytowych 2024

Nowe regulacje przewidują:

  • Wydłużenie okresu udzielania wsparcia z 36 na 40 miesięcy,

  • Zwiększenie wartości maksymalnego wsparcia z 2 do 2,5 tysięcy złotych,

  • Wydłużenie okresu spłat z144 do 200 rat,

  • Kwota umorzenia wzrośnie z 22 do 33 tysięcy złotych,

  • Obniżenie wskaźnika raty do dochodu z 50 do 40%.

Jaki dochód pozwoli na skorzystanie z wakacji kredytowych 2024? 

W 2024 roku będzie można skorzystać z wakacji kredytowych, pod warunkiem spełnienia pewnych kryteriów dotyczących wskaźnika obciążenia finansowego. Aby kwalifikować się do tego programu, należy przeprowadzić obliczenie, które wykaże, że stosunek miesięcznych rat kredytu do dochodów gospodarstwa domowego (wskaźnik RdD) przekracza 35% w ciągu trzech miesięcy przed złożeniem wniosku.

Poniżej przedstawiamy, jak prawidłowo wykonać to obliczenie:

1. Najpierw sumuj dochody wszystkich członków gospodarstwa domowego za każdy z trzech miesięcy przed złożeniem wniosku, traktując każdy miesiąc oddzielnie.

2. Następnie, dla każdego z tych miesięcy, oblicz, jaki procent dochodów gospodarstwa stanowi miesięczna rata kredytu. To znaczy, podziel kwotę raty kredytu przez sumę dochodów dla danego miesiąca.

3. Po uzyskaniu trzech wartości procentowych, oblicz ich średnią arytmetyczną. Jest to wykonane poprzez zsumowanie trzech procentów i podzielenie sumy przez trzy.

Tak obliczony średni wskaźnik RdD pozwoli ocenić, czy możliwe jest skorzystanie z wakacji kredytowych. Kryterium przekroczenia 35% średniej z ostatnich trzech miesięcy jest kluczowe do kwalifikacji do programu.

O wakacjach kredytowych 

Jednym z rozwiązań, które ma przynieść ulgę osobom płacącym kredyty, są wakacje kredytowe. Jest to rozwiązanie mające na celu odciążyć domowy budżet w przejściowych problemach finansowych. 

Wakacje kredytowe polegają na odroczeniu rat kapitałowych i odsetek na określony ustawą okres.

Ustawa nie zwalnia z płacenia kredytu. Raty nie przepadają. Konieczna będzie spłata zawieszonej kwoty, ale w odpowiednio wydłużonym okresie spłaty.

Warto dodać, że wakacje kredytowe dotyczą zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej kredytu, a terminy na spłatę rat zostaną przedłużone bez żadnych dodatkowych odsetek. Jedyne opłaty, jakie mogą się w tym czasie pojawić, to opłaty ubezpieczeniowe.

Wakacje kredytowe mogą dotyczyć jednej umowy zawartej w złotówkach w celu nabycia nieruchomości przeznaczonej na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych.

Wakacje kredytowe przysługują również osobie, która zaciągnęła kredyt na budowę domu, a także na zakup samej ziemi na cele budowlane. Pod warunkiem, że kredyt ten został zaciągnięty na własne cele mieszkaniowe.

Popularne artykuły

Przywróć swoim WŁOSOM blask!

Wielkanoc 2023. Które sklepy będą otwarte w święta?

Już się pojawiły! Plaga dokuczliwych owadów. „Przecinki” – jak pozbyć się ich pozbyć?