Prawo

Nauczyciele pod lupą! „Ustawa Kamilka” już obowiązuje w szkołach i przedszkolach!

 15 lutego 2024 roku w życie weszła tzw. ustawa Kamilka. Zakłada ona szereg zmian i obowiązków dla placówek pracujących z dziećmi. 

„Ustawa Kamilka” weszła w życie!

Projekt „Lex Kamilek” został złożony w Sejmie w maju 2023 r. po tragicznej śmierci ośmioletniego Kamilka z Częstochowy, który został zakatowany przez swojego ojczyma.

Sejm przyjął ustawę przy ogólnym porozumieniu – zyskała poparcie 441 posłów. Uchwalono ją 28 lipca, z kolei na początku sierpnia pod nowelizacją podpis złożył Prezydent RP Andrzej Duda.

15 lutego 2024 roku w życie weszła nowelizacja Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego – tzw. ustawa Kamilka.

 Nowe przepisy muszą zostać wdrożone w terminie do 6 miesięcy – czyli do 15 sierpnia 2024 roku.

 

Nowe obowiązki dla placówek pracujących z dziećmi

Ustawa wprowadziła wymóg spełniania przez szkoły, szpitale, obiekty turystyczne Standardów Ochrony Małoletnich. Jej celem jest zwiększenie bezpieczeństwa dzieci poza domem.

Obowiązek wprowadzenia Standardów Ochrony Małoletnich ciąży na:

  • Organie zarządzającym – przedszkola, szkoły, schroniska młodzieżowe, placówki oświatowe, opiekuńcze, wychowawcze, resocjalizacyjne, religijne, artystyczne, medyczne, rekreacyjne, sportowe.

 

  • Organizatorze działalności oświatowej, opiekuńczej, wychowawczej, resocjalizacyjnej, religijnej, artystycznej, medycznej, rekreacyjnej, sportowej.

 

  • Podmiotach świadczących usługi hotelarskie oraz turystyczne, a także prowadzące inne miejsca zakwaterowania zbiorowego, w zakresie niezbędnym do zapewnienia ochrony małoletnich.

 

Na rządowej stornie można przeczytać, że w Ministerstwie Sprawiedliwości działa Zespół do Spraw Ochrony Małoletnich, złożony z ekspertów - przedstawicieli rożnych instytucji.  Do jego zadań należy przygotowywanie wytycznych do opracowania standardów i aktualizowanie tych wytycznych co 2 lata.

Obecnie w ramach zespołu pracuje jedenaście grup roboczych, które kończą opracowywać wzory z przykładowymi standardami dla różnych rodzajów placówek/działalności (żłobków, szkół, przedszkoli, hoteli, świetlic). Będą one regularnie udostępniane w specjalnie przygotowanej w tym celu zakładce - TUTAJ

Ustawa przewiduje karę grzywny lub naganę

Osoby lub jednostki, które nie wywiążą się z obowiązku wprowadzenia Standardów Ochrony Małoletnich narażają się na karę grzywny lub nagany.

 

"Kto, będąc obowiązanym do wprowadzenia standardów ochrony małoletnich nie wykonuje tego obowiązku, podlega karze grzywny do 250 zł albo karze nagany. W razie ponownego stwierdzenia niewykonania obowiązku wprowadzenia standardów ochrony małoletnich, sprawca, podlega karze grzywny nie niższej niż 1000 zł" - czytamy w ustawie. 

 

Nauczyciele są sprawdzani w dwóch rejestrach

Nauczyciele, którzy chcą podjąć pracę z dziećmi i młodzieżą sprawdzani są w:

  • Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym, 
  • Rejestrze Karnym. 

W zaświadczeniu o niekaralności powinna znaleźć się informacja na temat:

  • Przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu,
  • Przestępstw przeciwko wolności seksualnej i obyczajności,
  • Przestępstw związanych z handlem ludźmi,
  • Przestępstw związanych ze znęcaniem się. 

 

Popularne artykuły

Miley Cyrus zachwyca się Edytą Górniak na Instagramie! Udostępniła nagranie

Nie mają czasu posprzątać grobów bliskich, więc korzystają z usług tych firm!

Kremowy Chicken Tikka Masala z pomidorami i śmietanką! Ten przepis na kurczaka zmieni twoje obiady