Newsy

4 Lata PŁATNEGO Urlopu dla TYCH Pracowników! UE Zatwierdza Pakiet Pomocowy dla Polski

Polski program pomocy państwowej dla górników został zaakceptowany w poniedziałek przez Unię Europejską. Oznacza to, że Polska wyda na ten cel 300 mln euro z własnego budżetu. Program pomocy górnikom ma polegać między innymi płatnym czteroletnim urlopie i sowitych odprawach.

Trzy rodzaje uprawnień dla górników i pracowników sektora energetycznego

Komisja Europejska zatwierdziła w poniedziałek polski program pomocy państwowej o wartości 300 mln euro na złagodzenie kosztów społecznych związanych z zamykaniem elektrowni opalanych węglem kamiennym i brunatnym oraz z zamykaniem kopalni węgla brunatnego.

Program wyceniono na 300 mln euro, które zostaną wydane z budżetu państwa polskiego. 

Pracownicy sektora elektroenergetycznego i branży górnictwa węgla brunatnego nabyli trzy szczególnie uprawnienia:

  1. urlop energetyczny;
  2. urlop górniczy;
  3. jednorazowa odprawa pieniężna.

Urlop górniczy i energetyczny

Zarówno urlop energetyczny jak i górniczy mają wymiar aż 4 lat. Będzie on płatny w wymiarze 80 procent wynagrodzenia.

Urlop energetyczny:

Urlop energetyczny przysługuje:

1) pracownikowi wykonującemu prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do nabycia prawa do emerytury pomostowej;

2) pracownikowi wykonującemu pracę stale i w wymiarze czasu pracy nie niższym, niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy na stanowisku pracy w obszarze produkcyjnym lub remontowym, biorącym udział w procesie wytwarzania energii elektrycznej, któremu ze względu na wiek i łączny staż pracy brakuje nie więcej niż 4 lata do nabycia prawa do emerytury innej niż pomostowa.

Warunkiem skorzystania z tego urlopu jest także to, że pozwoli on na nabycie praw emerytalnych.

Urlop górniczy:

Urlop górniczy odbywa się na takich samych zasadach. Z tą jednak różnica, że dotyczy on górników:

1) pracownikowi, któremu ze względu na wiek i łączny staż pracy górniczej w rozumieniu art. 50c ust. 1 pkt 4 i 5 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2023 r. poz. 1251 i 1429), brakuje nie więcej niż 4 lata do nabycia prawa do emerytury górniczej;

2) pracownikowi wykonującemu prace górnicze w rozumieniu art. 11 pkt 2 ustawy o emeryturach pomostowych lub prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze w rozumieniu art. 3 ust. 1 lub 3 tej ustawy, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do nabycia prawa do emerytury pomostowej;

3) pracownikowi wykonującemu pracę stale i w wymiarze czasu pracy nie niższym, niż połowa pełnego wymiaru na stanowisku pracy w obszarze produkcyjnym lub remontowym, biorącym udział w procesie wydobywczym węgla brunatnego w ramach rodzajów prac określonych w załączniku nr 2 do ustawy, któremu ze względu na wiek i łączny staż pracy brakuje nie więcej niż 4 lata do nabycia prawa do emerytury innej niż określona w pkt 1 i 2.

Jednorazowa odprawa pieniężna

Pracownikowi, z którym rozwiązana została umowa o pracę w związku z procesem transformacji przedsiębiorstwa, przysługuje jednorazowa odprawa pieniężna, w wysokości 12-krotności miesięcznego wynagrodzenia pracownika obliczanego jak wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy.

Popularne artykuły

Celebrowanie Dnia Popcornu: Jak i Dlaczego Powinniśmy Obchodzić to Nietypowe Święto

Co znajduje się w COLI?

Załamanie nerwowe- jak się objawia?