Newsy

Nadchodzą przełomowe zmiany w receptach?! Pacjenci będą płacić mniej za leki

Na pacjentów czeka spora rewolucja związana z receptami. Lekarze będą musieli dostosować się do nowych wytycznych.

 

 

Nadchodzi rewolucja w receptach? 

Sprawę przybliżyła „Wyborcza”. Okazuje się, że Resort Zdrowia dąży do tego, aby na receptach zamiast nazw leków wypisywane były nazwy substancji leczniczych. Chodzi o składniki aktywne – nazwy międzynarodowe.

Obecnie lekarze mogą stosować tą zasadę, lecz nie jest ona obowiązkowa. Nowe przepisy narzuciły by te wytyczne. Celem proponowanych zmian jest uproszczenie zasad wypisywania recept.

Większość lekarzy wypisuje receptę na konkretny lek (wyprodukowany przez konkretny koncern farmaceutyczny). Gdy na receptach pojawi się nazwa substancji aktywnej, wówczas farmaceuta zyska dowolność. Może wybrać najtańszy lek z danym składnikiem aktywnym. Specjaliści obawiają się jednak, że przez proponowanie tańszych leków (które pochodzą z Indii i Chin) polskie koncerny będą poszkodowane. Przeciwnicy proponowanego rozwiązania uważają, że nowe przepisy doprowadzą do redukcji mocy produkcyjnych oraz spadku zatrudnienia.

 

 

Zmiany w receptach rocznych

Ustawa o refundacji leków środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych wprowadziła zmiany w prawie do realizowanie recept rocznych.

Przypomnijmy, że dotychczas pacjenci mieli możliwość wykupowania leków na 180 dni. Po nowelizacji przepisów (listopad 2023) można je wykupić jedynie na 120 dni (4 miesiące).

Celem nowych przepisów jest zapobieganie wyrzucaniu leków w przypadku częstych zmian w w dawkowaniu leków. Zmiany mają także wyeliminować zjawisko wykupowania leków „na zapas”, przez co leki są niedostępne dla innych pacjentów w aptekach, czy hurtowniach. Ponadto nowe przepisy pozwalają na unikanie wysokich kosztów utylizacji.

Ważne: Należy podkreślić, że recepty roczne nie zostały zlikwidowane. Lekarze mogą wypisywać recepty roczne ale pacjent nie może zrealizować jej w całości. Aby zrealizować receptę roczną konieczne będzie trzykrotne udanie się do apteki.

Leki, które pozostały na recepcie można wykupić dopiero po 90 dniach od ostatniej realizacji.

Farmaceuci będą mogli skorzystać z systemu teleinformatycznego, który pomoże w obliczeniach. System, ten ma zacząć działać dopiero od 1 marca 2024 roku.

 

Zamawianie leków przez aplikację mojeIKP

Przypomnijmy, że w czerwcu 2023 roku Resort Zdrowia poinformował o możliwości zamówienia e-recepty na stale zażywany lek przez aplikację mojeIKP.

Chodzi o leki, na które lekarz wcześniej wystawił receptę.

Przypomnijmy, że dotychczas lekarz mógł wystawić e-receptę online na Internetowym Koncie Pacjenta.

Aby skorzystać z nowej usługi, należy wybrać przychodnię i lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

Można to zrobić na dwa sposoby:

  • Podczas wizyty w przychodni,
  • Za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta (IKP).

 

 

Popularne artykuły

Prezydent USA przyleci do Polski? Podano możliwą datę

Pamiętaj o tym wychodząc na MRÓZ!

Jak zrobić kraszanki w 4 prostych krokach