Nowa moneta w kształcie banknotu już w obiegu! Trzeba za nią słono zapłacić!
Narodowy Bank Polski wypuścił nową monetę. Ma nietypowy kształt, a jej cena sięga ponad 10 tysięcy złotych.
Złota moneta w kształcie banknotu
Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu monetę, która wykonana jest ze złota o próbie 999,9. Moneta ma kształt banknotu o wymiarach 50 x 25 mm i masie 31,1 g. Można ją kupić za 10,5 tysiąca złotych. Jej nakład emisyjny wynosi do 1500 sztuk. Na monecie odwzorowano współczesny banknot obiegowy o nominale 20 zł z serii „Władcy polscy”
Moneta pochodzi z serii „Polskie banknoty obiegowe”. Została ona zainaugurowana w 2023 roku.
Na monecie widnieje:
-
nominał,
-
wizerunek orła,
-
napis „rzeczpospolita Polska”,
-
rok emisji.
Na rewersie widnieje portret króla Bolesława I Chrobrego.
„W tle napisów widać zarys romańskiego portalu. Z prawej strony portretu został umieszczony owal z fragmentami korony, a pod nim stylizowany dąb" – Narodowy Bank Polski informuje w oficjalny komunikacie.
Na awersie znajduje się wizerunek srebrnego denara. Ponadto zamieszczony jest wizerunek rotundy oraz lwa wspiętego na wici roślinnej.
Gdzie można kupić monetę?
Monetę można kupić za 10,5 tys. złotych w:
- Oddziałach Okręgowych NBP,
- sklepie internetowym NBP Kolekcjoner.
Pierwsza emisja odbyła się 23 stycznia, a druga odbędzie się 13 lutego 2024 roku. Wówczas NBP wprowadzi do obiegu srebrną monetę kolekcjonerską o nominale 10 złotych.
Monety i banknoty kolekcjonerskie NBP są sprzedawane w opakowaniu handlowym wraz z certyfikatem.
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ.
Banknoty z serii „Władcy polscy”
1 stycznia 1995 roku, wskutek denominacji złotego (przy stosunku wymiany starych złotych na nowe 10 000 do 1), wprowadzono do obiegu nową serię banknotów obiegowych zatytułowaną „Władcy polscy”. Polski system monetarny wzbogacił się o banknoty o nominałach 10, 20, 50, 100 i 200 złotych. W 2017 roku kolekcja ta została rozszerzona o banknot o wartości 500 złotych.
Projektantem serii, przedstawiającej wizerunki polskich władców, był Andrzej Heidrich (1928–2019), renomowany grafik. Jego współpraca z Narodowym Bankiem Polskim rozpoczęła się w 1960 roku, kiedy to został zaproszony do uczestnictwa w zamkniętym konkursie na projekt banknotu 1000-złotowego. Jego praca, wraz z dwoma innymi, została wówczas wyróżniona.