Biznes i finanse

Ważna informacja dla firm! E-faktury wstrzymane w 2024 roku! Oto co musisz wiedzieć!

Wprowadzenie Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF), które miało być kolejnym kamieniem milowym w modernizacji procesów fakturowania, zostało odroczony z powodu krytycznych błędów w systemie. Co to oznacza dla środowiska biznesowego?

Rewolucja w fakturowaniu

KSeF, wprowadzony w 2022 roku, miał być rewolucją w procesie fakturowania. System umożliwia przedsiębiorcom elektroniczne wystawianie, przesyłanie i przechowywanie faktur, eliminując tym samym konieczność korzystania z dokumentów papierowych. Celem było usystematyzowanie obiegu dokumentów i zwiększenie efektywności procesów fakturowania.

Odroczony termin obowiązkowego KSeF

Minister Finansów, Andrzej Domański, ogłosił na piątkowej konferencji prasowej, że KSeF nie będzie obowiązkowy od 1 lipca, jak pierwotnie planowano. Decyzja wynika z krytycznych błędów w kodzie systemu, które uniemożliwiają jego stabilne funkcjonowanie oraz powszechny użytek. Rząd nie chce narażać polskich firm na ryzyko paraliżu i utraty stabilności w obrocie gospodarczym. Natomiast wprowadzenie systemu w obecnej formie mogłoby prowadzić do chaosu. Minister tłumaczył:

„Nie możemy dopuścić do sytuacji, w której polskie firmy nie mogą wystawiać faktur, w której stabilność obrotu gospodarczego jest zagrożona. Nie możemy dopuścić do paraliżu i bałaganu na kształt Polskiego Ładu”.

Mimo opóźnienia, KSeF nadal będzie narzędziem uszczelnienia systemu podatkowego. System pozwoli fiskusowi na pełen wgląd w transakcje między firmami, co z kolei ułatwi weryfikację podatników. Kontrole będą bardziej skuteczne, a procesy będą bardziej zautomatyzowane dzięki użyciu sztucznej inteligencji.

Audyt przed pełnym wdrożeniem

W celu dokładnej oceny wspomnianych błędów i gotowości systemu do pełnego wdrożenia, Ministerstwo Finansów planuje przeprowadzenie zewnętrznego audytu. Zweryfikuje on nie tylko zdolność systemu do obsługi dużej liczby faktur, ale także jego odporność na potencjalne ataki oraz ochronę danych podatników. Wyniki tego audytu posłużą do określenia nowego terminu wprowadzenia obowiązku korzystania z KSeF przez przedsiębiorców.

Wyzwania dla przedsiębiorców

Odroczenie terminu obowiązkowego korzystania z KSeF może stworzyć pewne wyzwania dla przedsiębiorców, którzy początkowo przygotowywali się na szybkie dostosowanie do nowego systemu. Niemniej jednak, decyzja o przesunięciu terminu daje przedsiębiorcom czas na odpowiednie przygotowanie się do pełnego wdrożenia systemu w przyszłości.

Eksperci zwracają uwagę na konieczność skoncentrowania się na edukacji i akcjach informacyjnych ze strony Ministerstwa Finansów. Brak odpowiedniej edukacji w ciągu ostatnich dwóch lat mógł przyczynić się do braku zainteresowania KSeF ze strony przedsiębiorców.

Popularne artykuły

13 lutego: już dziś Galentine's Day! Dlaczego powinnyśmy obchodzić to święto?

Nawet 6 tysięcy złotych dla właścicieli domów! Nabór wciąż trwa! W puli zostało jeszcze 5 mln zł

Polacy kradną w dyskontach na potęgę! Czy nowe przepisy jeszcze bardziej rozzuchwalą nieuczciwych klientów?!