Podatki

Wystarczyło 8 dni, a producenci obeszli zakaz sprzedaży "energetyków"! Oto luka prawna!

Od 1 stycznia 2024 roku obowiązuje w Polsce zakaz sprzedaży napój energetycznych osobom, które nie ukończyły 18 roku. życia. Producenci, którzy zbijają na tym majątek szybko znaleźli sposób, aby te obostrzenia ominąć. Poznaj szczegóły.

Zakaz sprzedaży napojów energetycznych małoletnim

Zakaz sprzedaży napojów energetycznych osobom małoletnim nikogo nie powinien zaskakiwać. Od teraz, aby kupić “energetyka”, trzeba pokazać dowód osobisty - tak samo jak w przypadku zakupu alkoholu.

Potężne dawki cukru, kofeiny i innych pobudzających składników są dla dzieci i nastolatków bardzo szkodliwe, a dzieci piją je na potęgę.

Sprytni producenci szybko jednak znaleźli sposób, aby obejść przepisy zakazujące sprzedaży napojów energetycznych najmłodszym.

Producenci napojów znaleźli lukę w przepisach

Ustawodawca określił, że napojem energetycznym jest napój z dodatkiem kofeiny lub tauryny, w którego składzie znajduje się kofeina w proporcji przewyższającej 150 mg/l lub tauryna, z wyłączeniem substancji występujących w nim naturalnie.

Oznacza to, że wystarczy odrobinę zmniejszyć zawartość na przykład kofeiny, aby napój nie został już uznany przez prawo za napój energetyczny. 

“Wyborcza” przytoczyła jeden z przykładów. Opisała, że LevelUp Easy Boost Cherry o zawartości kofeiny 14 mg/100 ml dostępny w Żabce,  wygląda jak energetyk i smakuje jak energetyk, ale mieści się poniżej określonego w ustawie limitu. 

Oznacza to, że ten i podobne napoje są już dostępne dla dzieci z podstawówek.

Jak nie napój, to batonik lub żelki

Producenci energetyków ruszyli też z produkcją żelków i batoników energetyzujących. Otóż w przypadku takich produktów, nie obowiązują żadne przepisy ograniczające sprzedaż lub zawartość kofeiny i innych szkodliwych dla dzieci substancji.

Dlaczego napoje i inne produkty energetyczne są szkodliwe dla dzieci?

Napoje energetyczne mogą być szkodliwe dla dzieci głównie z powodu wysokiej zawartości kofeiny i cukru. Kofeina, będąca silnym stymulantem, może wpływać negatywnie na układ nerwowy dzieci, prowadząc do zaburzeń snu, zwiększenia niepokoju, problemów z koncentracją, a nawet do zaburzeń serca. 

Duża ilość cukru w napojach energetycznych również stanowi problem, gdyż może przyczyniać się do rozwoju otyłości, próchnicy zębów, a także do nieregularności w poziomie cukru we krwi.

 Ponadto, napoje energetyczne często zawierają różne dodatki i substancje chemiczne, które nie są zalecane dla rozwijającego się organizmu dziecka. Dlatego zaleca się unikanie podawania napojów energetycznych dzieciom.

Popularne artykuły

Te osoby stracą prawo do dziedziczenia! Zaskakujące zmiany w Kodeksie Cywilnym!

TAJLANDIA w 14 dni – przewodnik na pierwszy raz, cz.1

JAK ZŁAGODZIĆ kolkę?