Newsy

Nadchodzą zmiany w przyznawaniu zasiłku chorobowego! Znamy stanowisko rządu.

Rząd rozpoczął działania mające na celu zminimalizowanie obciążenia przedsiębiorców kosztami związanymi z opłacaniem wynagrodzenia w trakcie zwolnienia lekarskiego. Obecnie trwają prace nad nowym projektem, który ma zmienić zasady funkcjonowania systemu już od przyszłego roku.

Zmiany w prawie

Dziś (04.01.2024r.) odbyło się posiedzenie Rady Ministrów, w trakcie którego minister Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przedstawiła plany dotyczące wprowadzenia zmian w opłacaniu zasiłku chorobowego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Zgodnie z nowym podejściem, przedsiębiorcy mieliby uniknąć obciążenia finansowania chorobowego już od pierwszego dnia nieobecności pracownika.

Premier Donald Tusk podczas konferencji prasowej zaznaczył, że celem rządowego projektu ustawy jest zredukowanie obciążenia finansowego do zera lub absolutnego minimum. Tusk wyjaśnił, że obecnie przedsiębiorcy ponoszą ciężar wypłaty 80% wynagrodzenia pracownikowi na chorobowym przez okres do 33 dni w skali roku. Rząd pragnie przenieść ten obowiązek na ZUS od pierwszego dnia nieobecności pracownika.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Obecnie według prawa wynagrodzenie w trakcie zwolnienia lekarskiego jest wypłacane przez pracodawcę, a dopiero w przypadku 34 dnia chorobowego obciążenie finansowe ponosi ZUS. Jednak w większości przypadków sytuację, w których Zakład Ubezpieczeń Zdrowotnych pokrywa koszty 80 % wynagrodzenia są rzadkie. Z danych wynika, że:

"W ciągu minionych 12 miesięcy pracownik w Polsce przebywał średnio 12 dni na zwolnieniu lekarskim. 6 na 10 Polaków choć raz było nieobecnych w pracy z powodu choroby. W szczególności, do tygodnia (czyli 5 dni roboczych) na L4 przebywało 16% zapytanych, od 6 do14 dni – 23%, a 15 dni lub więcej 22%." - gazetaprawna.pl

Komu przysługuje zasiłek chorobowy?

Zasiłek chorobowy w Polsce przysługuje pracownikom, którzy z powodu choroby są niezdolni do pracy i muszą przebywać na zwolnieniu lekarskim. Warunkiem uzyskania zasiłku jest odpowiednie ubezpieczenie zdrowotne, które jest zazwyczaj związane z zatrudnieniem na podstawie umowy o pracę.

Osoby samozatrudnione, rolnicy oraz studenci objęci obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym również mogą korzystać z zasiłku chorobowego po spełnieniu określonych warunków. W przypadku pracowników, zasiłek wypłacany jest przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), natomiast dla osób samozatrudnionych czy rolników, odpowiednie świadczenia przyznaje Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ).

Ważne jest również, aby zgłosić się do lekarza w celu uzyskania zwolnienia lekarskiego, które stanowi podstawę do ubiegania się o zasiłek chorobowy. Czy uważacie, że zmiany w wypłacaniu zasiłku są słuszne? 

Popularne artykuły

Popularny lek przeciwbólowy wstrzymany w obrocie!

Ta zagadka doprowadza do szału każdego, kto próbuje ją rozwiązać! Podejmiesz wyzwanie?

Już jest! mObywatel dla dzieci! Co dzięki niemu załatwimy?