Nie żyje ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Całe życie walczył z niesprawiedliwością
Stowarzyszenie "Wspólnota i Pamięć" poinformowało, że dzisiaj o 8:00 zmarł ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Odszedł w wieku 67 lat, po ciężkiej chorobie. Jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia pojawiły się jednak informacje o tym, że jego stan się poprawia.
Nie żyje ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski
"Z ogromnym bólem i głębokim żalem informujemy, że dzisiaj o 8:00 rano w szpitalu w Chrzanowie zmarł po ciężkiej chorobie nasz ukochany Przyjaciel i członek honorowy Stowarzyszenia "Wspólnota i Pamięć" ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie..." - napisało Stowarzyszenie “Wspólnota i Pamięć”.
Duchowny od jakiegoś czas zmagał się z chorobą nowotworową. Przed świętami przekazano jednak informację o tym, że księdzu udało się zwalczyć nowotwór.
"Leżę w szpitalu pod tlenem" - informował w rozmowie z Faktem. Przed świętami mówił:
- Po swoich doświadczeniach jestem przekonany i apeluję o to, aby badania na prostatę, ale nie tylko, wprowadzić u mężczyzn od 40. roku życia. Profilaktyka jest tu niesłychanie ważna.
"Ostatni ksiądz w Polsce, który nie bał się głośno mówić o niegodziwościach Kościoła”
Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski był cenionym duchownym z ogromnym dorobkiem na rzecz potrzebujących.
"Ostatni ksiądz w Polsce, który nie bał się głośno mówić o niegodziwościach Kościoła i o tym, że powinno dojść do rozdziału państwa od KK. Niewygodna postać dla Kościoła i zasłużona dla Polski". - napisał Jacek Nizinkiewicz z serwisu gazeta.pl.
Duchowny znany był ze swojego zaangażowania w działalność dobroczynną i pomoc niepełnosprawnym.
W 1987 roku wraz ze Stanisławem Pruszyńskim i Zofią Tetelowską założył Fundację im. Brata Alberta w małopolskich Radwanowicach, która zajmuje się pomocą osobom z niepełnosprawnościami intelektualnymi.
"Odważny, błyskotliwy, zawsze chętny do dialogu i empatyczny człowiek. Trudno w to uwierzyć. Rozmawialiśmy wielokrotnie i zawsze był pełny życia, z zapałem pracował dla innych. Niech spoczywa w pokoju. Ogromna strata" - napisał Marcin Makowski, dziennikarz Wprost.
Działalność na rzecz oczyszczenia Kościoła
Duchowny znany był także ze swojej walki o oczyszczenie Kościoła. Apelował o ujawnienie księży współpracujących ze Służbą Bezpieczeństwa.
Walczył także z tuszowaniem wykorzystywania dzieci przez duchownych.
To, co znalazło się w archiwach PRL-owskich na temat molestowania małoletnich, to wierzchołek góry lodowej. Mówienie, że oczyszczanie to atak na Kościół, jest odwracaniem pojęć, po to, by chronić sprawców – mówi ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, cytowany przez “Rzeczpospolitą” w maju 2023 roku.