Newsy

Obłożenie w szpitalach! Wirus RSV atakuje.

Lekarze alarmują, że w ciągu ostatnich tygodni zauważalny jest gwałtowny wzrost przypadków zakażeń wirusem RSV, który stanowi poważne zagrożenie zarówno dla dzieci i dorosłych. Jakie są objawy choroby i jak jej przeciwdziałać? 

Obłożenie w szpitalach

Obecnie to najmłodsze dzieci są najbardziej narażone na zakażenie wirusem RSV. Przedszkola i żłobki stają się miejscem, gdzie często dochodzi do transmisji. Dr n. med. Ilona Derkowska, pediatra ze Szpitala Dziecięcego Polanki w Gdańsku zaleca, aby dzieci przedszkolne pozostały w domu, co może pomóc w ograniczeniu rozprzestrzeniania się wirusa.

W szpitalu w Kielcach pediatrzy zmagać się muszą z dużym obłożeniem, zwłaszcza na oddziałach infekcyjnych dla dzieci młodszych. W placówce obłożenie na niektórych oddziałach wynosi nawet 100 %.

Wirus RSV

Wirus RSV to patogen należący do rodziny Paramyxoviridae. Jest to wirus RNA, który skupia swoje działanie głównie na układzie oddechowym. Wirus RSV jest jednym z najczęstszych sprawców infekcji dróg oddechowych, zwłaszcza u dzieci i niemowląt. Typowymi symptomami zakażenia są:

  • gorączka
  • katar
  • kaszel
  • problemy z oddychaniem

W przypadku dzieci, zwłaszcza niemowląt, zakażenie tym wirusem może być szczególnie niebezpieczne i prowadzić do poważnych komplikacji, takich jak zapalenie oskrzeli czy zapalenie płuc. Drogi oddechowe dzieci są wąskie, a ich organizm jeszcze nie wypracował pełnej odporności. Dlatego też zakażenie RSV u niemowląt może prowadzić do poważnych problemów z oddychaniem i konieczności hospitalizacji.

Czas hospitalizacji

Hospitalizacja dzieci zarażonych wirusem RSV trwa zazwyczaj około tygodnia. Niemowlęta potrzebują nie tylko leczenia, ale także wsparcia oddechowego i często karmienia przez sondę. Niestety, obecnie to nie tylko wirus RSV stanowi zagrożenie dla zdrowia Polaków, ale także COVID-19, grypa oraz zakażenia paciorkowcem.

Najczęściej epidemia wywołana przez wirusa RSV towarzyszy nam w okresie jesienno-zimowym, trwając do kwietnia. Dlatego ważne jest, aby rodzice, przedszkola i społeczność były świadome ryzyka związanego z zakażeniem, podejmując odpowiednie środki ostrożności w celu ochrony najmłodszych przed groźnym wirusem.

Popularne artykuły

Ile razy w życiu można doświadczyć prawdziwej miłości? Perspektywa psychologiczna

Tylko trzech ojców dostaje pieniądze z programu Mama 4+

Deklaracja CEEB: Czy można złożyć ją po terminie? Czy można uniknąć grzywny?