Biznes i finanse

Nowe, wyższe limity dla oszczędzających! Zapoznaj się ze zmianami w 2024 roku

W 2024 roku będą obowiązywać nowe limity związane z IKE, IKZE oraz PPE. Przedstawiamy szczegóły. 

 

Opublikowano nowe limity IKZE, IKE, PPE

Opublikowano nowe limity, które można wykorzystać w ramach PPE. IKZE oraz IKE. Oto, jak się prezentują w 2024 roku 

  • 9388,80 złotych – limit IKZE – Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego,
  • 14083,20 złotych – limit dla osoby z kontem IKZE, która prowadzi pozarolniczą działalność,
  • 23472 złotych – limit dla IKE – Indywidualnego Konta Emerytalnego,
  • 35208 złotych – limit na dodatkowe wpłaty na PPE.

 

Limity IKZE

Przypomnijmy, że limity w ramach Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) obowiązują od 2021 roku. Prezentują się one następująco:

  • Pierwszy limit (zwykłe IKZE) – nie może przekroczyć 1,2-krotności przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego,
  • Drugi limit (dla osób prowadzących pozarolniczą działalność) – 1,8-krotności przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego.

Limit IKE

Wpłaty nie mogą przekroczyć kwoty równej trzykrotności przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego.

 

Limit PPE

Limit PPE wynosi 4,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego.

 

Najważniejsze informacje o IKZE 

KZE, czyli Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego, to forma dobrowolnego, długoterminowego oszczędzania na emeryturę, dostępna w Polsce. Jest to jeden z elementów trzeciego filaru systemu emerytalnego w Polsce, który stanowi uzupełnienie obowiązkowych składek emerytalnych (pierwszy i drugi filar).

Środki zgromadzone na IKZE można inwestować w różne produkty finansowe, np. fundusze inwestycyjne, ubezpieczenia na życie z UFK, konta oszczędnościowe.

Środki zgromadzone na IKZE są dostępne po osiągnięciu wieku emerytalnego. Wcześniejsze wypłaty są możliwe, ale wiążą się z koniecznością zwrotu korzyści podatkowych oraz dodatkowym opodatkowaniem.

 

Najważniejsze informacje o IKE

Indywidualne Konto Emerytalne (IKE) w Polsce to forma oszczędzania na emeryturę, która oferuje różne korzyści podatkowe i finansowe.

IKE zostało stworzone, aby zachęcić obywateli do prywatnego oszczędzania na emeryturę. Jest to dobrowolna forma oszczędzania, która uzupełnia standardowy system emerytalny.

Główną zaletą IKE jest zwolnienie z podatku od zysków kapitałowych. Oznacza to, że wypłata środków z IKE nie jest obciążona podatkiem dochodowym. 

Wpłaty na IKE są ograniczone rocznym limitem, który jest regulowany przez przepisy prawne. Wysokość limitu jest corocznie aktualizowana.

Środki zgromadzone na IKE mogą być inwestowane w różne produkty finansowe, takie jak fundusze inwestycyjne, ubezpieczenia na życie z funduszem kapitałowym, a także w depozyty bankowe.

Środki z IKE można wypłacić przed osiągnięciem wieku emerytalnego, ale wiąże się to z pewnymi ograniczeniami i może pociągać za sobą konsekwencje podatkowe.

 

Najważniejsze informacje o PPE

Pracowniczy Program Emerytalny (PPE) w Polsce to forma dobrowolnego, dodatkowego oszczędzania na emeryturę, który jest wspierany przez pracodawcę.

Pracodawca jest zobowiązany do dokonywania regularnych wpłat na rzecz pracownika uczestniczącego w programie. Pracownik również może dokonywać wpłat, ale nie jest to obowiązkowe.

Wpłaty dokonywane na PPE przez pracodawcę są zwolnione z podatku dochodowego do pewnego limitu. Również środki wypłacane z PPE na emeryturę korzystają z preferencji podatkowych.

Uczestnicy PPE mają możliwość przeniesienia zgromadzonych środków do innego pracodawcy lub do indywidualnego konta emerytalnego (IKE), co daje pewną elastyczność w zarządzaniu oszczędnościami.

Popularne artykuły

Z czego uszyć sukienkę na wesele? Jaki materiał sprawdzi się najlepiej?

ZUS wysyła ważne pisma! Sprawdź dokładnie, by uniknąć błędów

Chcesz rzucić palenie? Ta roślina Ci w tym pomoże!