Prawo

Lampki choinkowe mogą być przyczyną mandatu do 5 tys. zł! Nie popełniaj tego błędu!

Jednym z najbardziej charakterystycznych symboli świątecznych jest przystrojona choinka. Nadaje ona naszym domom prawdziwy klimat świąt. Jeśli jednak zaniedbamy kwestie bezpieczeństwa, może ona stanowić zagrożenie. Każdego roku w mediach informuje się przynajmniej o kilku takich wypadkach. Co więcej, lampki choinkowe mogą nie tylko doprowadzić do pożaru, ale także być przyczyną tego, że otrzymamy wysoki mandat. Na co więc zwrócić uwagę?

Lampki choinkowe mogą doprowadzić do pożaru

Lampki choinkowe pięknie ozdabiają drzewko, ale stwarzają też niebezpieczeństwo. Szczególnie, jeśli zawieszone są na żywej choince.

Ważne jest przede wszystkim podlewanie drzewka. Jeśli go nie podlewamy, to igły wysychają. Suche igły natomiast w połączeniu z ciepłem emitowanym przez lampki grozi zapaleniem się drzewka. 

Ważne jest także trzymanie choinki z lampkami z dala od wilgoci. Może to bowiem doprowadzić do zwarcia w przewodach lampek, a w konsekwencji do zapalenia się choinki.

Wysoki mandat za wyrzucenie lampek do śmieci

Lampki choinkowe mogą być także przyczyną wysokiego mandatu. Wyrzucenie lampek do zwykłego śmietnika jest bowiem niedozwolone. Dlaczego?

Otóż lampki choinkowe należą do kategorii elektroodpadów. Zużyty sprzęt elektroniczny powinien być natomiast segregowane, a nie wyrzucany do kosza na inne odpady. Okazuje się bowiem, że elektroodpady mają niszczący wpływ na glebę i środowisko. Zawarte w nich metale i inne szkodliwe substancje zanieczyszczają także wody gruntowe.

Za wyrzucenie elektrośmieci do zwykłego kosza grozi kara nawet 5 tys. zł! 

Gdzie więc wyrzucić lampki choinkowe?

Lampki choinkowe najlepiej wyrzucić do kontenera na elektrośmieci. Znajdziemy je zazwyczaj w sklepach wielkopowierzchniowych oraz takich, które zajmują się sprzedażą elektroniki i oświetlenia. 

Oprócz tego, lampki można zawieść do dowolnego punktu selektywnej zbiórki odpadów.  

Czy Polacy segregują śmieci?

Z badań przeprowadzonych w 2023 roku wynika, że aż 96 procent Polaków deklaruje, że segreguje śmieci.

– Z dużym optymizmem przyjmuję wyniki przedstawione w raporcie EkoBarometr dotyczące m.in. postaw Polaków wobec segregacji odpadów i ochrony środowiska. Polacy robią to chętnie chcąc zadbać o środowisko naturalne, a tylko nieliczna grupa zwraca uwagę na zachęty finansowe i wynikające z przepisów obowiązki w tym zakresie. - mówi mówi Grzegorz Łajca, Prezes Zarządu Grupy Akomex, cytowany przez portal Euractiv.pl. 

Popularne artykuły

Sezon na cytrusy: Uważaj na skórki z mandarynek!

Damięcki dziękuje Opoździe za ustalenie tożsamości hejterki. Ważne słowa aktora

13 nawyków osób, które zawsze mają czysty dom