Zwolnienie z podatku od nieruchomości! Złóż wniosek do końca roku!
Każdy właściciel domu lub mieszkania zobowiązany jest do płacenia podatku od nieruchomości. Istnieją jednak sytuacje, w których można uniknąć płacenia tego podatku. Są jednak pewne warunki, które trzeba spełniać. Kogo więc może ominąć płacenie podatku od nieruchomości? Poznaj szczegóły.
Instalacja Odnawialnych Źródeł Energii
Niewiele osób wie o tym, że w niektórych gminach obowiązuje zwolnienie z podatku od nieruchomości pod warunkiem, że właściciel zainteresuje w instalacje Odnawialnych Źródeł Energii (OZE) na terenie nieruchomości.
Program ten nie jest jednak odgórny i każda gmina sama decyduje o tym, czy będzie go realizować. W różnych gminach nieco różnią się także zasady zwolnienia z podatku oraz warunki jakie muszą być spełnione.
Na razie zwolnienie z podatku za instalację OZE obowiązuje między innymi w Katowicach, Wrocławiu, czy Kaliszu.
Wrocław - zwolnienie z podatku od nieruchomości
We Wrocławiu skorzystanie z tej ulgi jest możliwe pod warunkiem zamontowania fotowoltaiki, pompy ciepła, kolektorów słonecznych, gruntowych wymienników ciepła lub rekuperatorów.
Osoba, która zainwestowała w którąś z wymienionych rzeczy, może wnioskować o zwolnienie z podatku od nieruchomości na okres maksymalnie 5 lat.
Kalisz - zwolnienie z podatku od nieruchomości
W Kaliszu szansę na zwolnienie z tego podatku mają właściciele nieruchomości prywatnych, którzy zainwestowali w zazielenienie, czyli na przykład w zielone dachy, ogrody wertykalne, czy zielone fasady budynków.
Jeśli jednak właściciel zalega z zapłatą innych podatków, ulga nie zostanie mu przyznana.
Mogą one wnioskować o zwolnienie z podatku od nieruchomości na okres maksymalnie 5 lat.
Katowice - zwolnienie z podatku od nieruchomości
W Katowicach obowiązują podobne zasady, jak w Kaliszu. Z tą jednak różnicą, że tutaj zwolnienie z podatku za zazielenienie mogą otrzymać także nieruchomości przeznaczona na działalność gospodarczą.
Poznań - dofinansowanie do ogrodów wertykalnych
Zwolnienie z podatku obecnie obowiązuje między innymi we Wrocławiu, Toruniu, Kaliszu, Katowicach.
Poznań poszedł jednak inną drogą i zamiast zwolnienia z podatku od nieruchomości oferuje bieżące wsparcie finansowe dla tworzenia ogrodów wertykalnych.
Złóż wniosek do końca roku!
Program, o którym mowa, trwa od 2021 roku. Do tej pory pozytywnie rozpatrzono 1500 wniosków.
Aby uzyskać zwolnienie z podatku należy złożyć w gminie odpowiedni wniosek i dołączyć do niego dokumenty wymagane przez samorząd.
W niektórych gminach, na przykład z Toruniu, zwolnienie z podatku następuje w roku nadchodzącym po roku złożenia wniosku. Warto więc sprawdzić, jak to wygląda w naszej gminie i złożyć wniosek jest w 2023 roku, aby w 2024 roku już korzystać ze zwolnienia z podatku.