Dieta i żywienie

Rewolucja w świecie Wege: "Szynki" i "Kiełbasy" tylko dla mięsożerców?

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wydało rozporządzenie dotyczące stosowania nazewnictwa w roślinnych zamiennikach mięsa.

Zakaz stosowania nazw mięsnych dla ich roślinnych zamienników

Resort Rolnictwa i Rozwoju Wsi na czele z minister Anną Gembicką zakazało stosowana nazewnictwa takiego jak szynka, wędlina, kiełbasa, wędzonka w produktach pochodzenia roślinnego.

Aby nazwać jakiś produkt powyższymi nazwami konieczne będzie spełnienie kryterium składu produktu. W wyrobie będzie musiała znaleźć się odpowiednia ilość mięsa.

Nazwa wędlina, wędzonka i kiełbasa będą mogły być stosowane tylko do produktów wyprodukowanych z mięsa zwierzęcego (w tym mięsa peklowanego, niepeklowanego, solonego lub niesolonego, z ewentualnym dodatkiem tłuszczu, podrobów, przypraw lub surowców uzupełniających, w tym surowców niemięsnych). 

Koniec z roślinną wędliną, czy wegańskimi klopsikami" 

Nowe przepisy zakładają, że nie będzie można stosować nazw typu „wegetariański burger”, „roślinna wędlina”, czy „wegański klopsik”, „szynka na bazie soczewicy”, „kiełbaski sojowe”.

Uwagi do projektu można była zgłaszać do 6 grudnia 2023 roku. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi podkreśliła, że zmiana przepisów musiała zostać przeprowadzona w szybkim tempie z uwagi na konieczność zapewnienia rzetelności i oznakowania środków spożywczych.

Przepisów tych nie będzie się stosować do środków spożywczych wytworzonych lub wprowadzonych do obrotu w państwie członkowskim Unii Europejskiej.

Resort podkreśla, że rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie znakowania poszczególnych rodzajów środków spożywczych ma ochronić określenia stosowane zwyczajowi do opisu produktów mięsnych.

Ministerstwo dąży do ochrony produktów w celu zapobiegania nadużyć, które wprowadzają konsumentów w błąd.

Minister Rolnictwa podkreśla, że nowe przepisy ochronią interesy konsumentów i dadzą im możliwość dokonywania świadomego wyboru spożywanej przez nich żywności. Ponadto nowy akt prawny zapewni ochronę rynku produktów mięsnych.

Ministerstwo oznajmiło, że rozporządzenie wejdzie w życie po upływie 12 miesięcy od dnia ogłoszenia.

Popularne artykuły

JAK WYGODNIE czesać włosy?

Nowe fakty ws. Afgańskich dzieci zatrutych grzybami. Pięciolatek zmarł

Ugryzł Cię kleszcz? Sprawdź, czym różni się zwykły rumień od rumienia wędrującego!