Nowy obowiązek dla kierowców? Ten rejon Polski mówi "dość"!
Zima każdego roku jest w stanie zaskoczyć kierowców. Nawet pomimo tego, że wcześniej głośno zapowiadane są opady śniegu. Wielu kierowców więc jeździ na oponach letnich, co znacząco zwiększa ryzyko wypadków. Takiego stanu rzeczy mają dość między innymi górale. Poznaj szczegóły.
Brak obowiązku jazdy na oponach zimowych w Polsce
Polska jest jedynym krajem europejskim, w którym nie ma obowiązku jazdy na oponach zimowych zimą. Nie możemy zostać ukarani mandatem ani grzywną za fakt jeżdżenia na oponach letnich w miesiącach zimowych.
O ile w miastach ulice zazwyczaj są odśnieżone i na oponach letnich jako tako da się przejechać, o tyle w miejscowościach górskich problem jest ogromny.
– Z tego powodu co rok mamy statystycznie ponad 1000 wypadków więcej i dużo więcej stłuczek przekładających się na podwyżki w cenach polis – podkreśla w rozmowie z Wyborcza.biz Piotr Sarnecki, dyrektor generalny Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego (PZPO).
Zwraca na to uwagę również Stowarzyszenie Gmin Górskich i wychodzi z propozycją wprowadzenia obowiązku jazdy na oponach zimowych na terenach górskich.
Propozycja obowiązku jazdy na "zimówkach" w górach
– Wiem, że osoby z zewnątrz, z Polski, komentują to na wesoło, nawet wyśmiewają ten pomysł, ale wiemy dobrze, ile zmienia dobra opona z punktu widzenia przyczepności. Tym bardziej że wiele osób, które nas odwiedzają, umiejętności jazdy w zimie w ogóle nie posiada, tak więc ten pomysł nie jest totalnie zarzucony – przyznał w rozmowie z portalem podhale24.pl Roman Krupa, wójt gminy Kościelisko, która jest członkiem Stowarzyszenia Gmin Górskich.
Będzie obowiązek wymiany opon na zimowe w całym kraju?
Miejscowości górskie to jednak nie wszystko. Eksperci zwracają uwagę na fakt, że obowiązek wymiany opon na zimowe powinien obejmować cały kraj.
Ekspert do spraw bezpieczeństwa drogowe, Sylwester Pawłowski, w rozmowie z Wyborcza.biz dodaje:
– Opony zimowe są zaprojektowane tak, aby zapewnić lepszą przyczepność i wydajność w niskich temperaturach, na śniegu, błocie pośniegowym czy lodzie. Dzięki temu znacząco poprawiają bezpieczeństwo jazdy w trudnych warunkach zimowych. Ich specjalna konstrukcja, w tych trudnych, zimowych warunkach skraca drogę hamowania, zapewnia lepszą trakcję i sterowność auta – tłumaczy.