Darmowe posiłki w pracy! Część pracodawców ma obowiązek je zapewnić
Prawo pracy jest dość obszerne i skomplikowane. Może to skutkować tym, że nie wszyscy pracownicy zdają sobie sprawę ze swoich przywilejów, a pracodawcy ze swoich obowiązków w stosunku do pracowników. Jednak z takich tematów jest między innymi obowiązek zapewnienia pracownikowi posiłku. Poznaj szczegóły.
Darmowe posiłki w pracy - komu przysługują?
Kodeks pracy jasno wskazuje na fakt, że w niektórych sytuacjach pracodawca zobowiązany jest do zapewnienia swoim pracownikom bezpłatnych posiłków, tak zwanych posiłków profilaktycznych.
Mowa o sytuacjach określonych jako praca w szczególnie uciążliwych warunkach. W praktyce dotyczy to tych pracowników, którzy ze względu na warunki w pracy muszą częściej uzupełniać swoją rezerwę energetyczną. Dotyczy to między innymi osób pracujących fizycznie w bardzo niskich lub bardzo wysokich temperaturach.
Kiedy pracownik musi otrzymać darmowy posiłek?
Pracodawca zobowiązany jest do zapewnienia darmowego posiłku osobom, które:
- wykonują pracę związaną z wysiłkiem fizycznym, powodującym w czasie pracy wydatek energetyczny powyżej 2000 kcal u mężczyzn i powyżej 1100 kcal u kobiet,
- pracują na zewnątrz w okresie zimowych (od 1 listopada do 31 marca),
- pracują w pomieszczeniach zamkniętych, w którym temperatura utrzymywana jest na poziomie -10 stopni C lub powyżej 25 stopni C.
- pracują pod ziemią,
- pracują przy usuwaniu skutków klęsk żywiołowych i zdarzeń losowych.
Jak powinien wyglądać posiłek profilaktyczny?
Posiłki mogą być dostarczone przez pracodawcę, jednak nie każdy ma taką możliwość. Z tego względu pracodawca może zapewnić pracownikom posiłek w punkcie gastronomicznym lub zamówić catering. Może też kupić produkty i umożliwić pracownikowi przygotowanie posiłku samodzielnie (jeśli jest taka możliwość w miejscu pracy).
Co ważne, pracownik nie może otrzymać zamiast posiłku ekwiwalentu pieniężnego.
Zasady dotyczące posiłków profilaktycznych
W polskim Kodeksie pracy określone są wytyczne dotyczące posiłków profilaktycznych, które są oferowane pracownikom. Zgodnie z przepisami, posiłek profilaktyczny powinien spełniać następujące kryteria:
- Dostępność: Posiłek profilaktyczny jest przewidziany dla pracowników wykonujących szczególnie uciążliwe prace lub pracujących w niekorzystnych warunkach środowiskowych. Przykładami takich warunków mogą być prace na otwartej przestrzeni przy niskich temperaturach, prace w podwyższonych temperaturach, czy prace wymagające szczególnego wysiłku fizycznego.
- Wartość odżywcza i energetyczna: Posiłek ten powinien być dostosowany do rodzaju i charakteru pracy, zapewniając odpowiednią ilość energii i składników odżywczych niezbędnych do utrzymania dobrego stanu zdrowia i wydajności pracownika.
- Regularność: Pracodawca ma obowiązek zapewnić posiłki profilaktyczne w regularnych odstępach czasu, zgodnie z organizacją pracy i wymogami dotyczącymi przerw w pracy.
- Bezpłatność: Przepisy przewidują, że posiłki profilaktyczne powinny być finansowane w całości przez pracodawcę.
- Zgodność z normami higienicznymi: Posiłki muszą być przygotowywane i serwowane w sposób higieniczny, z zachowaniem wszelkich norm sanitarnych.
,