Newsy

6 dni dodatkowego urlopu dla niepalących! Firma wprowadziła rekompensatę

Pewna firma marketingowa zdecydowała się na wprowadzenie dodatkowego płatnego urlopu dla niepalących. Pracownicy, którzy nie palili w pracy uważali, że pracują ciężej niż palący współpracownicy.

Dodatkowy płatny urlop dla niepalących

Japońska firma marketingowa o nazwie Piala wprowadziła 6 dodatkowych płatnych dni urlop dla niepalących pracowników. Pracownicy tej firmy niejednokrotnie podkreślali, że robienie przerw na papierosa negatywnie wpływa na produktywność w pracy. Do szefostwa trafiła anonimowa skarga, która sugerowała, że przerwy na papierosa generują w firmie problemy w zespole pracowników. Pracodawca przeanalizował sprawę i zdecydował się na przyznanie niepalącym pracownikom rekompensaty w postaci dodatkowego czasu wolnego. Rzeczniczka japońskiej firmy podkreśliła, że dodatkowy platany urlop dla niepalących ma być także motywacją do rzucenia palenia.

Palacze są częściej nieobecni w pracy

Okazuje się, że palacze mają o około 30% wyższy wskaźnik zwolnień lekarskich w porównaniu z osobami niepalącymi. Autorzy badań podkreślili, że palenie zwiększa ryzyko oraz liczbę dni absencji chorobowej.

Naukowcy zwracają także uwagę na prezenteizm czyli nieefektywną obecność w pracy. Jest to sytuacja, w której pracownik jest obecny w pracy, ale z powodu złego stanu zdrowia fizycznego lub psychicznego nie jest w pełni wydajny.

Palenie tytoniu może przyczyniać się do problemów zdrowotnych, które z kolei mogą prowadzić do prezenteizmu. Na przykład, pracownik cierpiący na choroby związane z paleniem może być mniej skoncentrowany i efektywny.

Przerwy na papierosa, a produktywność i efektywność w pracy

Redukcja czasu pracy

Częste przerwy na papierosa skracają efektywny czas pracy. Choć same przerwy mogą być krótkie, ich suma w ciągu dnia może znacznie zmniejszyć ilość czasu poświęconego na zadania zawodowe.

Zakłócenie koncentracji

Powracanie do pracy po przerwie na papierosa może wymagać czasu na ponowne skupienie się i "wejście" w rytm pracy, co dodatkowo obniża efektywność.

Aspekty zdrowotne

Regularne przerwy na palenie mogą wpływać na zdrowie pracownika, co z kolei może prowadzić do częstszych zwolnień lekarskich i obniżenia ogólnej produktywności.

Palicie w pracy?

Co sądzicie o płatnym urlopie dla niepalących? 

Popularne artykuły

Wojewódzki spotyka się w WICEMISS Polski? Dziewczyna w końcu komentuje doniesienia!

Fotowoltaika na balkonie w bloku? Nowy trend!

Naturalna odpowiedź na bóle menstruacyjne – tabletki z wyciągiem z kory wierzby. Jak działają?