Ważne zmiany w pogrzebach! Kościół wprowadza rewolucję w ostatnim pożegnaniu!
Już niedługo wejdą w życie ważne zmiany dotyczące pogrzebów. Taką decyzję podjęli biskupi na 396. zebraniu plenarnym Komisji Episkopatu Polski. Wprowadzono trzy zmiany dotyczące jednego rodzaju obrzędu. Czego więc możemy się spodziewać? Poznaj szczegóły.
Zmiany dotyczące pochówków z urną
396. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego odbyło się 20 i 21 listopada na Jasnej Górze.
Ustalono na nim między innymi kwestię pochówku z urną. Rozmowy dotyczyły konieczności uzupełnienia dokumenty traktującego o pochówku z urną.
Według informacji przekazanych Katolickiej Agencji Prasowej przez biskupa Piotra Gregera chodzi o:
- miejsce rozpoczęcia obrzędów,
- dobór czytań mszalnych,
- wytyczne związane z kremacją księży.
Miejsce rozpoczęcia obrzędów - zmiany
Od tej pory rozpoczęcie obrzędu pochówku z urną będzie mogło odbyć się w miejscu zamieszkania osoby zmarłej. Zakłada to przejście z prochami od domu do kościoła, a następnie z kościoła na cmentarz.
Kremacja księży - zmiany
Inną wprowadzoną zmianą są wytyczne dotyczące kremacji księży. Ustalono, że w przypadku pochówku urnowego, urny zostaną okadzone. Rytuał ten ma symbolizować posługę księży.
Czytania mszalne - zmiany
Zmiany będą dotyczyć także czytań mszalnych, które będą odpowiednio dobrane do pochówku urnowego. Wszystkie wybrane podczas zgromadzenia teksty oraz ustalenia poczynione w kwestii rozszerzenia obrzędów zostały zatwierdzone przez obecnych na Jasnej Górze biskupów. Ci z kolei przekazali je Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.
Rodzaje czytań ustalono na podstawie cech rytuału oraz charakterystyki konkretnego pochówku.
Pochówek urnowy w Polsce
Pochówek urnowy w Polsce zyskuje na popularności, choć nadal ustępuje tradycyjnym pochówkom ciał.
Polega on na kremacji zwłok i umieszczeniu prochów w urnie, która następnie jest chowana w ziemi lub przechowywana w kolumbarium. W Polsce, według danych z ostatnich lat, odsetek kremacji wzrasta, choć dokładne statystyki mogą się różnić w zależności od regionu.
W 2021 roku odsetek kremacji wynosił około 20-30% wszystkich pochówków, co stanowi wzrost w porównaniu z poprzednimi latami.