Newsy

"Tak dla in vitro" w Sejmie! Czy rząd sfinansuje in vitro każdej parze?

Sejm zapowiedział, że rozpocznie pracę nad projektem obywatelskim dotyczącym finansowania in vitro. 22 listopada 2023 roku odbyło się pierwsze czytanie. 

 

Projekt finansowania metody in vitro

Projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (obywatelski projekt wprowadzający finansowanie in vitro) trafił do Sejmu już marcu 2023 roku. Pierwsze czytanie odbyło się w czerwcu bieżącego roku. Zyskał on wówczas wsparcie Koalicji Obywatelskiej, jednak ówczesny rząd nie zrealizował projektu. 

Dodajmy, że projekt obywatelski zebrał wówczas ponad 500 tysięcy podpisów.

Projekt zakłada wprowadzenie finansowania leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego.

W projekcie podkreślono, że powinny powstać przepisy, na podstawie których minister zdrowia będzie obowiązany do opracowania, realizacji oraz finansowania programu polityki zdrowotnej leczenia niepłodności poprzez procedury medyczne wspomaganej prokreacji, w tym zapłodnienie pozaustrojowe, prowadzone w ośrodkach medycznie wspomaganej prokreacji, o których mowa w ustawie z dnia 25 czerwca 2015 r. o leczeniu niepłodności.

Obowiązkiem Ministra miałoby być sporządzanie corocznego sprawozdania z realizacji programu.

Projekt obywatelski zakłada, że corocznie na program in vitro miałoby być przeznaczone nie mniej niż 500 mln złotych.

 

„Tak dla in vitro!”

22 listopada 2023 roku odbyło się pierwsze czytanie projektu w Sejmie. Wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski zapowiedział, że projekt in vitro będzie pierwszym projektem jakim zajmie się Sejm X kadencji.

„Dzisiaj przywracamy prawo do szczęścia, tego wyjątkowego szczęścia, którym jest dziecko. 15 października skończył się czas zaglądania do sumień Polek i Polaków”- powiedziała  Agnieszka Pomaska z KO podczas wystąpienia.

Politycy uważają, że wysokie koszty procedury in vitro sprawiają że jej dostępność jest obecnie ograniczona. Twierdzą, że finansowanie leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego jest koniecznością.

 

"Odebraliście kobietom prawo do antykoncepcji awaryjnej bez recepty. Zabraliście prawo do poczucia bezpieczeństwa kobiet w ciąży. Utrudniliście dostęp do badań prenatalnych. 15 października skończył się w Polsce czas zaglądania do sumień Polek i Polaków” – powiedziała Agnieszka Pomaska (KO) – reprezentantka Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej.

 

Małgorzata Rozenek-Majdan także zabrała głos podczas debaty. Kobieta podkreśliła, że 70% polskiego społeczeństwa popiera nie tylko metodę in vitro, ale również jej refundowanie z budżetu państwa.

„Refundowanie in vitro jest wyrównaniem szans dla wszystkich do tego, żeby zostać rodzicami, więc szans na szczęście”  - dodała.

 

 

 

 

 

 

Popularne artykuły

Zdradził, rozwiódł się, a teraz chce wrócić. 'Czy warto mu wybaczyć?' pyta Agnieszka. [LIST]

Jak przedłużyć świeżość cytryny aż o 3 tygodnie?

Sieć sklepów Pepco zmienia logo! Co jeszcze się zmieni?