Czy to koniec TVP?! Politycy chcą zmiany nazwy Telewizji Polskiej!
Tendencja do promowania jednej partii politycznej w mediach publicznych stała się gorzkim kielichem dla wielu Polaków. Czy nadchodzące zmiany polityczne przyniosą również zmiany w jednej z najważniejszych instytucji medialnych w Polsce? Oto, co warto wiedzieć na ten temat.
Kontrowersje wokół TVP
Telewizja Polska, czyli TVP, od dawna była obiektem kontrowersji związanych z jej stronniczością i brakiem obiektywizmu. Krytycy twierdzą, że przez lata stacja stała się narzędziem jednej partii politycznej, zamiast spełniać swoją rolę telewizji publicznej, która dostarcza obiektywne informacje dla wszystkich obywateli.
Po wygranych wyborach parlamentarnych przez opozycję ( Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga, Lewica) wielu rodaków zastanawia się jakie zmiany zostaną wprowadzone w naszym kraju w najbliższym czasie. Jednym z rozważań jest zmiany nazwy TVP:
"Dzisiaj szyld TVP i ta nazwa kojarzy się jak najgorzej. Jedną z opcji, która jest rozważana, to zmiana nazwy tej instytucji. Po ośmiu ostatnich latach ten szyld kojarzy się z absolutnym złem i z czymś, co nie ma nic wspólnego z dziennikarstwem." - Borys Budka
Donald Tusk lider Platformy Obywatelskiej, podczas kampanii wyborczej wyraził potrzebę zmiany TVP. Jego zdaniem telewizja publiczna powinna dostarczać obiektywnych i prawdziwych informacji dla wszystkich obywateli, bez wpływu jednej partii politycznej:
"Telewizja publiczna jest nasza, nie ich. Nasza, nie Platformy czy Koalicji. Nasza, czyli Polek i Polaków. Media publiczne to jest nasze dobro, my je utrzymujemy, po to utrzymujemy, żeby mieć obiektywną, prawdziwą informację, a nie partyjną propagandę" – Donald Tusk
Czy zmiana nazwy to konieczność?
Pytanie o konieczność zmiany nazwy TVP budzi sporo kontrowersji. Rzecznik Polskiego Stronnictwa Ludowego, Miłosz Motyka, podkreśla, że telewizja publiczna jest potrzebna Polakom, ale może wymagać zmiany, włącznie z jej nazwą. Obecna nazwa kojarzy się z propagandą i stronniczością, co jest nie do przyjęcia w przypadku telewizji publicznej. Jednak z danych wynika, że:
"Średnia oglądalność „Wiadomości” w TVP1 w zeszłym miesiącu wyniosła 1,56 mln widzów, w TVP Info - 543 tys., a w TVP Polonia - 31 tys. Na drugim miejscu „Fakty”" - wirtualnemedia.pl
Czy dojdzie do zmian w TVP i czy stacja zmieni nazwę? Odpowiedź na to pytanie pozostaje otwarta, ale z pewnością przekonamy się o tym w najbliższej przyszłości.