PILNE: Popularny lek na nadciśnienie wstrzymany w obrocie! GIF ostrzega!
Główny Inspektorat Farmaceutyczny opublikował ważny komunikat dla osób przyjmujących leki stosowane z leczeniu nadciśnienia tętniczego i przewlekłej niewydolności serca.
Decyzja o wycofaniu leku na nadciśnienie
W komunikacie GIF-u czytamy, że seria leku Symibace została wstrzymana w obrocie. Decyzja ta została podjęta, gdyż pojawiły się podejrzenia niespełnienia przez produkty lecznicze ustalonych dla nich wymagań jakościowych. Główny Inspektorat Farmaceutyczny poinformował o rygorze natychmiastowej wykonalności decyzji.
Co zostało wycofane?
Oto szczegółowe informacje dotyczące leku, którego obrót został wstrzymany:
Symibace (Cilazaprolum):
- tabletki powlekane 2,5 mg (28 tabletek), numer serii 28C012A, data ważności lipiec 2025, GTIN: 05909990734573, Symphar sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie,
- tabletki powlekane – 5 mg (28 tabletek), numer serii 14S012A, data ważności lipiec 2025, GTIN: 05909990734580, Symphar sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie.
Toczy się postępowanie wyjaśniające
W komunikacie poinformowano, że będzie toczyło się dalsze postępowanie wyjaśniające. Mają zostać zbadane przyczyny nieprawidłowości.
O leku Symibace
Symibace stosowany jest w leczeniu nadciśnienia tętniczego i przewlekłej niewydolności serca. Substancją czynną preparatu jest cilazapryl. Działanie leku polega na zwiotczaniu i rozszerzaniu naczyń krwionośnych. Pomaga to obniżyć ciśnienie tętnicze krwi oraz ułatwia tłoczenie krwi u pacjentów z przewlekłą niewydolnością serca.
Nadciśnienie tętnicze
Nadciśnienie tętnicze charakteryzuje się podwyższonym ciśnieniem tętniczym o wartości 140/90 mm Hg lub więcej.
Choroba ta polega na przewlekłym podwyższeniu ciśnienia krwi w tętnicach. Jest to jedna z najczęstszych przyczyn chorób układu krążenia na świecie.
Przyczyny rozwoju nadciśnienia
- Dziedziczenie,
- Otyłość brzuszna,
- Stres,
- Siedzący tryb życia,
- Starzenie się organizmu,
- Duże spożycie soli.
Te objawy powinny zwrócić Twoją uwagę!
Nadciśnienie tętnicze, nazywane również "cichym zabójcą", często nie daje wyraźnych objawów, zwłaszcza w początkowych stadiach. Wiele osób z nadciśnieniem nie jest nawet świadomych, że je mają, dopóki nie zostaną przebadane pod kątem ciśnienia krwi. Niemniej jednak niektóre osoby z wysokim ciśnieniem krwi mogą doświadczać pewnych objawów, które mogą sugerować problem:
- Kołatanie serca,
- Zaburzenia snu,
- Nerwowość,
- Uczucie ucisku w klatce piersiowej,
- Bóle głowy,
- Zaburzenia widzenia,
- Uczucie zmęczenia,
- Szum w uszach, zawroty głowy,
- Trudności w oddychaniu.
Konieczna jest zmiana stylu życia
Dieta: Dieta bogata w owoce, warzywa, chude białka, a uboga w sól (natrium) i tłuszcze nasycone, często nazywana dietą DASH, może pomóc w kontrolowaniu ciśnienia krwi.
Regularne ćwiczenia: Aktywność fizyczna pomaga obniżyć ciśnienie krwi. Ważne jest, aby konsultować rodzaj i intensywność ćwiczeń z lekarzem.
Utrzymanie zdrowej masy ciała: Nadwaga lub otyłość mogą przyczyniać się do podwyższenia ciśnienia krwi.
Ograniczenie alkoholu i rzucenie palenia: Nadmierne spożywanie alkoholu, palenie tytoniu lub narażenie na dym tytoniowy mogą zwiększać ryzyko nadciśnienia i powikłań.