Referendum będzie nieważne? Podano wyniki frekwencji!
15 października odbyły się wybory parlamentarne połączone z referendum ogólnokrajowym. O ile tegoroczne wybory zakończyły się rekordową frekwencją, o tyle w referendum wzięło udział o wiele mniej osób. Co to oznacza? Czy referendum jest wiążące?
Pytania referendalne
W trakcie wyborów parlamentarnych równolegle trwało także referendum ogólnokrajowe. Osoby, które chciały wziąć w nim udział, odpowiadały na 4 pytania:
Pytanie 1: Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?
Pytanie 2: Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?
Pytanie 3: Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?
Pytanie 4: Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?
Ile wyniosła frekwencja w referendum?
Co ciekawe jednak, zgodnie z wstępnymi danymi przedstawionymi przez exit poll dla telewizji Polsat, frekwencja w tegorocznym referendum wyniosła około 40 procent. Oznacza to, że w świetle prawa jest ono niewiążące.
Kiedy referendum jest wiążące?
Referendum ma moc prawną jedynie w przypadku, gdy weźmie w nim udział ponad 50 procent osób uprawnionych do głosowania. Jednocześnie odpowiedzi Wynik głosowania może być pozytywny, czyli większa liczba osób odpowie na dane pytanie na "tak", bądź negatywny, jeśli większość odpowie "nie".
Rekordowa frekwencja w wyborach parlamentarnych
Pomimo tego, że referendum okazało się fiaskiem, wybory parlamentarne miały w tym roku rekordową frekwencję.
Nigdy, w historii wyborów demokratycznych w Polsce, frekwencja nie była tak wysoka. Do urn poszło bowiem 72,9 procent uprawnionych do głosowania osób.
Wyniki wyborów - aktualizacja
W poniedziałek rano opublikowano także aktualizowane wyniki wyborów late poll firmy Ipsos przeprowadzonego dla TVN, Polsatu i TVP.
PiS zdobyło 36,6 proc. głosów, KO 31 proc., a Trzecia Droga 13,5 proc., Lewica 8,6 proc., Konfederacja 6,4 proc.,
Jak więc widać, wyniki po aktualizacji nieco różnią się od tych podanych przez exit poll w niedzielę po godzinie 21:00. Różnice te nie są jednak na tyle duże, aby zmienić sytuację na scenie politycznej.
PiS wciąż wygrywa, jednak to demokratyczna opozycja (KO, Trzecia Droga i Lewica) ma większość sejmową.