Zmiany w emeryturach! Październik będzie wyjątkowym miesiącem
Na emerytów czekają zmiany związane z październikowymi emeryturami. Chodzi o wysokość świadczeń oraz terminy wypłat.
Do marca 2024 nie będzie żadnych dodatków
Sprawie emerytur przyjrzał się portal „Fakt”. Okazuje się, że emeryci otrzymają październikowe świadczenia w dużych niższych kwotach niż we wrześniu. Przypomnijmy, że w zeszłym miesiącu do bazowej kwoty wypłacana była również „czternastka”. Do marca 2024 roku seniorzy nie mogą liczyć na dodatkowe środki.
Zmiany w terminach wypłat emerytur
Seniorzy muszą mieć również na uwadze, że w październiku przypadają inne terminy przelewów i przekazów. Na październik przewidziano siedem terminów wypłat:
-
1 października,
-
5 października,
- 6 października,
-
10 października,
-
15 października,
-
20 października,
-
25 października.
1 października 2023 roku wypadał w niedzielę, w związku z tym seniorzy otrzymali swoją emeryturę w piątek – 29 września.
Osoby, które mają wyznaczony termin wypłaty na 15 października otrzymają emeryturę w piątek – 13 października.
Pozostałe wypłaty będą realizowane zgodnie z harmonogramem.
W marcu do seniorów trafią „trzynastki”
Dopiero w marcu 2024 roku seniorzy otrzymają dodatkowe świadczenia- „trzynastki”. To dodatkowe świadczenie pieniężne wypłacane jest w wysokości minimalnej emerytury. „Trzynastki' wypłacane są z urzędu- nie ma konieczności składania wniosku.
14. emerytura – krótkie przypomnienie
Z powodu inflacji stawki emerytur podniosły się łącznie o 7%. Dodatkowo emerytom wypłacana jest13. emerytura. Seniorzy otrzymają także 14. emeryturę.
Czternasta emerytura jest dodatkowym, rocznym świadczeniem pieniężnym.
Zapis o tym świadczeniu zawarty jest w ustawie z dnia 26 maja 2022 r. o kolejnym w 2022 r. dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów.
Świadczenie zwolnione jest z podatku dochodowego oraz wolne od potrąceń komorniczych.
Czternasta emerytura nie wlicza się do dochodu przy ubieganiu się o pomoc społeczną, alimenty czy świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji.